Атентатът в Берлин разтресе Германия. И я потресе. Дванайсет души загинаха, почти 50 са ранени, някои от тях – тежко. Покушението, терорът – те са насочени срещу цялата страна и срещу свободното общество, в което живеят германците. Те удариха един особено миролюбив символ: коледните базари, където милиони хора се стичат в предрождественските дни. И то не само германци, а посетители от цял свят, които безгрижно се разхождат в зимните часове, радват се на предстоящите празници и се отърсват от всекидневието и стреса.
Срещу всички нас
Ето защо атентатът, смъртоносният терор е насочен срещу всички нас, срещу хората, които искат да живеят свободно и безгрижно. Това е варварско покушение срещу копнежа ни към свобода. И затова терорът от Берлин ще промени цяла Германия. Дълго време уклончиво се казваше, че и ние сме на мушката на терористите. Днес обаче ние вече сме жертвите. Така, както преди нас англичаните, французите, израелците, американците…
В този смисъл е напълно безразлично дали атентатът е дело на психически увреден човек, изпаднал в амок, на „самотен вълк”, тръгнал да убива, или на цяла група с фундаменталистки мотиви: той засяга самата сърцевина на свободното ни общество. Той е удар срещу отвореното общество. Той атакува един християнски символ – коледния базар като отражение на германската и европейската традиция и идентичност.
Канцлерката е права: това е тежък ден за германците. Вярно е, че през последните години имаше достатъчно по-малки или по-големи терористични атаки, а много опити за атентат бяха, слава Богу, предотвратени. Днес обаче всички усещат, че този атентат е прокоба. Манталитетът на германците ще се промени. Познатата ни лекота, дори безгрижие, ще повехнат. Свободата на нашия живот, в която толкова често се кълнем и от която не щем току-тъй да се откажем заради терора, тази наша велика свобода ще мине в отстъпление пред едно дълбоко загнездващо се чувство на несигурност. Занапред Германия ще се чувства по-несигурна. И ще бъде по-несигурна.
Александър Кудашев
Политическо земетресение?
Към това трябва да прибавим и възможното политическо земетресение, което ще последва, ако се окаже, че извършителят наистина е бежанец. Човек, потърсил закрила в тази страна. Човек, поискал – и получил! – политическо убежище. Човек, когото тази страна не е отхвърлила.
Ако действително се окаже, че извършителят е бежанец, пристигнал миналата година, когато Германия – колкото щедро, толкова и безконтролно – отвори границите си, тогава бежанската политика на канцлерката Меркел ще попадне във въртопа на бурята. Тогава дружелюбността на обществото към хората, изпаднали в беда, ще бъде подложена на сериозно изпитание. Тогава победният ход на дясното, национално-егоистично мислене ще достигне и до Германия – и то не само като някакви незначителни политически успехи. Тогава отвореното общество ще се затвори. Тогава вътрешнополитическият климат ще се вледени. Тогава заплаха срещу свободата ще се надигне и отвътре.
Разбира се, тъкмо в ден като днешния трябва да запазим спокойствие и здрав разум. Става обаче все по-трудно да гледаме ведро напред. Вечерта на 19 декември ще промени Германия. Как и доколко – тепърва предстои да разберем.