събота, април 19, 2025

Социалното министерство харчи на воля народни пари

Date:

Сподели новината.

Министерството на труда и социалната политика си нае архиватори. Това става ясно от сключен преди месец и половина договор, предаде БГНЕС.

Макар договорът да е сключен в мандата на настоящия министър Зорница Русинова, процедурата е стартирала още по времето на нейния предшественик и бивш вицепремиер Ивайло Калфин.

Срещу сумата от 76 176 лв., с ДДС, социалното министерство е възложило за срок от три месеца – да бъде извършен анализ на “жизнения цикъл” на документите, архивните помещения, наличното оборудване за съхранение на физическия архив, както и да се изготви методика за управление на архива. Средствата са по европейските фондове. Три фирми са били допуснати до финалната фаза на процедурата.

От сключения договор става ясно, че ще се прави и “анализ на IT средата и възможностите за внедряване на допълнителни софтуерни решения за управление на физическия и електронен архив”, т.е. МТСП очевидно тепърва възнамерява да инвестира в разрастване на архивната си дейност.

Друга особеност на процедурата и последващия договор е обстоятелството, че става въпрос за обследване на архива на вече приключилата европейска оперативна програма “Развитие на човешките ресурси 2007-2013”, която приключи в края на миналата година.

Към момента служителите на МТСП и на Агенцията по заетостта, чийто архиви също са обект на анализа изпълняват новата ОП “Развитие на човешките ресурси 2014-2020”. В документацията към обществената поръчка не става ясно защо обследването на архива не е извършено от самите служители, които най-добре познават документацията, която самите те са създали.

Социалният министър Зорница Русинова демонстрира желание да завърши успешно и друго намерение на предшественика си Калфин. Става въпрос за закупуването на 10 луксозни автомобила от бюджета на “министерството на бедните” на стойност 720 000 лв., с ДДС. Точно седмица остава до края на срока, в който ведомството ще приема оферти за автомобили. Това е трета процедура, която МТСП стартира за закупуването на 10 автомобила, всеки от които да е на цена до 72 000 лв. Предните две процедури, които стартираха в мандата на Калфин бяха прекратени. Първата от самия бивш социален министър, а втората от настоящия ръководител на МТСП. Като причини и за двете стопирания на обществените поръчки бяха посочени критерии, които пораждаха съмнения за предизвестен победител.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

НС прие бюджета на ДОО – майчинските през втората година окончателно са замразени

Депутатите приеха на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване...

Ето кои са крадците, извършили крупна кражба в Карнобат, намесен е и полицейски служител

%0-годишният Атанас Димов Коев, 50-годишният Ангел Атанасов, 45-годишният Сава...

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Атанас Зафиров беше избран за председател на Националния съвет...

Желязков уверява ЕК, че искаме средствата по ПВУ

Премиерът Росен Желязков се срещна с председателя на Европейската...