Ниските цени на петрола отвориха огромна финансова дупка в бюджета на Саудитска Арабия. По всичко личи, че Рияд ще я запълни с кредит – първият от 15 години насам.
Според информация на агенция Bloomberg, събрана от три източника, страната ще продаде първите си облигации от 2000 година насам. Те ще бъдат петгодишни, а в момента се водят преговори с банки-посредници от САЩ, ЕС, Япония и Китай. Очаква се Саудитска Арабия да потърси 10 милиарда долара от международните пазари.
Парите изглеждат малко на фона на рекордни бюджетен дефицит през 2015 година – 98 милиарда долара. За тази година е планирана финансова дупка от 87 милиарда долара.
Рияд въвежда редица мерки, за да неутрализира дефицита в бюджета си
Страната предприе различни мерки за намаляване на дефицита, сред които увеличаване на цената на бензина с до 80 процента и намаляване на субсидиите за държавните предприятия.
Въпреки това цената на петрола, която преди две години беше 100 долара за барел, а сега варира около 40 долара, нанася трудно поправими щети на бюджета. Той се захранва 70 процента именно от приходите от черно злато.
Саудитска Арабия обаче няма голям избор, защото по прогнози на МВФ без нужните реформи и съкращения на разходите, при тези цени на петрола страната ще фалира до пет години.