Министерството на туризма пусна първите си плажни концесии, след като пое тази дейност наскоро, и сред тях без изненада има познати имена. Плаж “Лозенец” от тази година е с нов наемател – свързаната с хотелиера Сава Чоролеев компания “Биг стар трейд”. Това става ясно от заповед, публикувана на страницата на Министерството на туризма. Чоролеев е познат още като собственик на най-голямото казино в Слънчев бряг и като управляващ директор на бургаските захарни заводи “Победа” АД. Той е и един от акционерите в концесионера на плажа “Слънчев бряг–север”, едно от най-проблемните такива дружества, заплашено с разваляне на договора заради системни нарушения. Тази заплаха на министерство на регионалното развитие обаче така и не беше изпълнена (виж другия текст).
Други свързани с Чоролеев компании се опитаха миналата година да вземат на концесия или под наем близкия до Лозенец плаж “Корал”. Бизнесменът чрез “Прайм пропърти БГ” АДСИЦ притежава около 40 декара зад плажа, които бяха предвидени за ваканционно селище. Заради обществен натиск строежите зад “Корал” са замразени, а плажът беше вкаран в забранителен списък и не може да се отдава за частно стопанисване.
Новият наемател на “Лозенец”
Компанията, в чийто директорски борд е Чоролеев, е спечелила търга на министерството с цена 225 800 лв. без ДДС. Тя единствена е стигнала до отваряне на цената, тъй като другият участник – неизвестната “Слънце и земя”, не е внесла депозит за участие. Минималната цена на министерството беше 215 679 лв. без ДДС. “Биг стар трейд” ще сключи петгодишен договор с Министерството на туризма, под условие че ако се обяви търг за концесия и се избере концесионер, контрактът се прекратява.
Миналата година лозенския плаж беше затворен за кратко, след като здравната инспекция установи замърсяване над допустимите норми заради заустване на непречистени канализационни води в морето. По това време плажът беше отдаден на концесия, чийто срок изтече на 31 декември 2015 г.
Първите договори на Ангелкова
Освен за лозенския плаж министерството на Николина Ангелкова сключи още 9 договора за отдаване под наем на плажове. Това са първите приключили процедури от общо 36, обявени през май. Интерес е имало към процедурите за централния на “Градина”, южния на Поморие и централния плаж на Обзор, където има нови наематели, а приходите за държавата ще са доста по-високи от досегашните. Централният плаж на “Градина” ще се стопанисва от собствениците на популярния “Баш бар”, които са спечелили търга с цена от над 66 хиляди лева, или двойно по-висока от досегашната – 32 хил. лв. На търга са се явили и досегашните наематели – Антон Пенчев, Дамян Събев и Любомир Тончев, чийто договор изтече през август 2015 г.
Четири оферти са подадени в търга за южния плаж на Поморие – на “Ел Жи груп”, “Поморие Мениджмънт 1”, “Фемо лайф” и “Фаст ком”. Само две са допуснати до отваряне на цената – на “Поморие Мениджмънт 1” на Теодор Ласкаров и “Фаст ком” на Славчо Събев. Втората печели търга с годишен наем 222 хил. лв. с ДДС. Единствената информация за Събев е, че е футболист от пазарджишкото село Гелеменово. Фирмата му е била прехвърлена миналата година от Михаил Иванов, Иво Дичев и Стоян Панчев.
“Фаст ком” е подала оферта и в търга за централния плаж на Поморие. Кандидатите отново са четири. С най-висока цена – 205.7 хил. лв., печели “Ворик груп”. Фирмата е собственик на бургаския състезател и републикански шампион по джет ски Кристиян Киров, който има участие в още 10 компании.
Министерството довършва процедурите за още десетина плажа, сред които “Каваците-юг”, “Обзор централен”, “Шкорпиловци”, “Градина”, къмпинг “Градина” и др.
Без развръзка за Слънчев бряг
Сава Чоролеев е един от акционерите в регистрираното в Пловдив “Сънинвест”, което държи концесията на “Слънчев бряг-север”. В дружеството са още няколко от най-големите хотелиери по Черноморието – Ветко Арабаджиев, Румен Чандъров (“ДИТ хотели”), Петко и Владимир Кисьови (“Аспи груп”), Милко Милков (“Понсстрой инженеринг”), както и “Елеонора транс” на бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров. Управител на дружеството до февруари тази година е Ангел Палийски – президент на футболен клуб “Ботев” (Пловдив).
Години наред регионалното министерство сочеше “Сънинвест” за един от най-големите нарушители при стопанисването на плажовете. Той е разполагал много повече от позволените му търговски площи, платени чадъри и шезлонги, не е инвестирал в опазването на плажа, позволявал е на трети лица да строят и да поставят преместваеми съоръжения и др. Глобяван е всяка година със суми между 80 до 360 хил. лв., които са заплащани. Концесионната такса за плажа е около 900 хил. лв.
В края на 2015 г. регионалният министър Лиляна Павлова внесе в Министерския съвет решение за прекратяване на концесията. То престоя там известно време, след което правителството изненадващо одобри друг текст – да се даде още един шанс на концесионера да си оправи нарушенията – до 1 юни тази година. Дори и да не е изпълнил предписанията, той ще остане във владение на плажа до края на септември, гласи решението от декември. От отговори на Министерството на туризма до “Капитал” става ясно, че проверката на “Слънчев бряг-север” ще започне след крайния срок 1 юни.
Неособено изненадващо, малко след като правителството благосклонно остави хотелиерите да продължат да стопанисват плажа на Слънчев бряг, един от акционерите в “Сънинвест” и собственик на футболната школа ДИТ, Румен Чандъров, обяви, че влиза като собственик в закъсалия отбор “Ботев” (Пловдив), за да го оздравява. Така той попадна в дългата редица задължени на властта хора, които спонсорират футболни клубове в затруднение.