Представете си, че шефът ви идва в офиса и казва, че заплатите на всички във фирмата ще скочат рязко през следващата година. Единственото условие е да не сте един от тримата от екипа от 20 души, които ще бъдат съкратени. Какво ще направите? Ако сте наясно, че сте сред най-застрашените от уволнение, естествено ще впрегнете пълните си възможности и голям ресурс – ще ходите на курсове, ще учите езици, за да се задържите в екипа и да дочакате по-добрите дни.
Това е, което се случи във Висшата лига по време на зимния трансферен прозорец. Ролите се размениха и най-активни бяха клубовете, които са застрашени от изпадане. Защо? Защото зад ъгъла се задават приходите от рекордния договор от продажбата на телевизионните права, който влиза в сила от следващия сезон.
Непознатите играчи
“Нюкасъл”, “Норич” и “Уотфорд” се оказаха трите клуба, които похарчиха най-много за нови играчи. “Свраките”, които са традиционен участник във Висшата лига, но сега са в зоната на изпадащите, дадоха 37.7 млн. евро. С около 5 млн. евро по-евтина се оказа селекцията на “Норич”, а “Уотфорд” плати 25 милиона.
През януари пирамидата в Англия се оказа обърната наопаки. Богатите клубове от челото, които обикновено не пестят, сега бяха кротки. Шестте клуба в дъното на класирането допринесоха за повече от половината похарчени средства – те вложиха 118 млн. евро от похарчените близо 230 милиона. За сравнение – преди година най-слабите отбори вложиха 26 млн. евро, което беше около 20% от цялата сума. Единственото изключение се оказа последният “Астън вила”, който не похарчи нищо. Съставът от Бирмингам има само десет точки и почти сигурно ще се озове в Чемпиъншип.
“Новата рекордна сделка за телевизионните права (6.7 млрд. евро), която влиза в сила от следващия сезон, както и заплахата от изпадане накараха тези отбори да инвестират, за да запазят елитния си статут”, коментира финансовият експерт от “Делойт” Дан Джоунс.
Същата движеща сила кара и клубовете от второто ниво на английския футбол да бъдат активни. И по-специално борещите се за изкачване във Висшата лига. Шестте отбора в челото на Чемпиъншип дадоха 70% от всичките 46 млн. евро. Само “Мидълзбро” вложи почти 12 млн. евро, за да вземе шотландския нападател Джордан Роудс, и се нареди в челната десетка за цяла Европа по вложени средства. Единственият отбор извън Англия в топ 10 се оказа “Рома”.
В цялата картина похарчените в английския елит 230 млн. евро се оказаха рекорд за последните пет години и доближиха 295-те млн. евро от сезон 2010-2011, когато “Челси” купи Фернандо Торес от “Ливърпул” за 50 млн. паунда (65 млн. евро). Сега беше подобрено и постижението за най-много средства, дадени за футболисти от чужбина – 144 млн. евро, показват данните на “Делойт”.
“Зимният трансферен прозорец обикновено е възможност за по-ниско класираните отбори да променят положението, в което се намират”, каза анализаторът Естеве Калсада пред “Скай спортс”. Според него харченето на отборите в дъното на Висшата лига изглежда неразбираемо от гледна точка на клубовете в другите първенства. “С новите финансови възможности обаче тези клубове могат да си го позволят.”
Европа е спокойна
През януари големите клубове в Англия останаха спокойни, като ограничиха разходите си. Ако обаче се добави бурното им харчене от лятото, се стига до поредния рекорд. Настоящият сезон стана първият, в който клубовете от Висшата лига преминаха границата от 1 млрд. паунда за трансфери. Достигнатата сума е 1.045 млрд. паунда (1.37 млрд. евро), което е значително над предишния рекорд от 965 млрд. паунда (1.265 млрд. евро).
Вън от тези космически стойности останаха другите първенства в Европа. От водещите шампионати на континента единствено в Италия бяха похарчени повече средства, отколкото миналата зима. Клубовете от Серия А дадоха 74 млн. евро спрямо 62 милиона през 2015 г., показват данните на Prime Time Sport.
В Испания и в Германия разходите за зимни трансфери паднаха значително. Всички в Бундеслигата дадоха за нови играчи толкова, колкото “Нюкасъл” във Висшата лига. Това е с 47% по-малко спрямо вложените преди година 74 милиона. В Примера дивисион се оказаха още по-пестеливи и дадоха 27 млн. евро.
Там “Барселона” и “Реал” (Мадрид) продължават да имат пълно надмощие във финансово отношение срещу съперниците си, тъй като продават телевизионните си права индивидуално. Забраната за трансфери на каталунците изтече и те картотекираха Арда Туран и Алейш Видал. Неукротимото нападателно трио Лионел Меси – Неймар – Луис Суарес дава голямо спокойствие в клуба и треньорът Луис Енрике прецени, че не е нужно да купува нови играчи.
Мадридските “Реал” и “Атлетико” се озоваха в положението на “Барселона” и получиха забрана да привличат футболисти през лятото и следващата зима. Пред тях стоеше изборът дали да не вложат средства този януари, за да си подсигурят повече възможности занапред. “Няма да правим никакви трансфери през зимата, но това няма нищо общо със забраната. Дължи се на това, че имаме най-добрите футболисти и най-добрия треньор”, каза президентът на белите Флорентино Перес. Думите му се потвърдиха и “Реал” не взе нови играчи.
Made in China
“Ако си мислите, че нещата ще се успокоят, просто да ви припомня, че трансферният прозорец в Китай е отворен до 26 февруари”, написа английският професор по спортен бизнес Саймън Чадуик в Twitter. В контекста на случилото се през януари това звучи обещаващо. Китайските клубове привлякоха футболисти в сделки за над 250 млн. евро и се оказаха свързани с четири от петте най-големи покупки през зимата.
Най-напред Жервиньо и Фреди Гуарин напуснаха Европа, за да се озоват в китайското първенство. След това “Дзянсу сънинг” взе Рамирес от “Челси” за около 28 млн. евро. Сделката за бразилеца беше рекорд, но той “оцеля” само няколко дни, преди “Гуанджоу евъргранде” да направи най-скъпия трансфер в историята на азиатския футбол. Китайският клуб привлече Джаксън Мартинес от “Атлетико” (Мадрид) за 42 млн. евро.
Съвсем скоро и този рекорд падна. “Дзянсу” направи показна акция за възможностите си, а и на китайския футбол като цяло, като привлече Алекс Тейшейра. “Шахтьор” няколко пъти отказа да продаде футболиста на “Ливърпул” заради незадоволителни предложения. Сега китайците дадоха 50 млн. евро и привлякоха бразилския полузащитник.
За азиатската страна не е новост да взима чужденци. От създаването на лигата преди 12 години до момента около 150 бразилци са играли в местното първенство. Новото е, че за първи път се наблюдава вълна от играчи, които са в пика на кариерата си и избират Китай пред водещи клубове в Европа.
“Това е ново. Преди години беше невъзможно да се случи и в Китай идваха футболисти на 35-36 години, които завършваха кариерата си”, каза състезаващият се в “Пекин гуоан” хърватски полузащитник Дарко Матич, цитиран от CNN. В тази категория, но от съвсем различен калибър, може да попадне Роналдиньо. Според “Мундо депортиво” бразилската звезда е отказал предложение от водача във Висшата лига “Лестър” в очакване на договор с китайски клуб.
“Разбира се, ако искаш футболисти в разцвета на силите си да дойдат в Китай, където футболът все още се развива, трябва да платиш много над пазарната цена”, добавя Матич.
В този смисъл Чадуик уточнява пред CNN: “Плащат ли повече? До някаква степен, да. Така те казват: “Ние сме тук и това е, което правим.” По отношение на това Китай да има важна роля в световен мащаб е от голямо значение да има добър футбол.” Според професора правителството в азиатската страна инвестира във футбола, но не е ясно колко точно.
Притокът на пари в местния футбол идва и от договора за телевизионните права – China Media Capital сключи контракт за 1.2 млрд. долара за пет години.
Треньорът на аматьорски отбор от Пекин не е уверен, че големите инвестиции са за доброто на футбола. “Парите са си техни, но те ги дават на чужди клубове. Ползите ще са минимални. Чужденците ще заемат ключовите позиции на терена, а китайските футболисти няма да могат да натрупат необходимия опит. Така че полза няма”, каза Цай Вей пред FT.
Правителството на Китай иска да превърне страната във водеща футболна сила, а стратегията е да се взимат световни звезди. Затова почакайте – до 26 февруари остава много време…