неделя, април 20, 2025

Общините „провалили“ 3.5 млрд. лв за четири години

Date:

Сподели новината.

Близо 70% от разходите на общините могат да бъдат класифицирани като провал и едва 5% – като успех.

25% от дейностите, чието изпълнение и резултати не позволяват да бъдат зачислени към едната или другата група са определени като „некласифицирани”.

Анализът е на Института за пазарна икономика и се базира на публикувани одитни доклади на Сметната палата за общините в България.

Като „провал” се определят разходите и програмите, които не изпълняват заложените цели. Тук попадат и необоснованите харчове, неикономичното използване на средства, лошото управление на имуществото, съществените нарушения при обществени поръчки и др. под.

Общата сума на провала на общинската администрация е 3,5 млрд. лв. за 2011-2014 г. или това прави ⅔ от всички общински разходи.

Още по-притеснително е, че 21 от одитните доклади на общините или около ¼ от всички доклади са изпратени до прокуратурата, заради наличие на данни за престъпления, посочват от ИПИ и подчертават, че всички данни за работата на общините изпреварват далеч данните от централната власт.

Като сравнение – 40% от разходите на централната администрация са „провал“, а 25% – като успех. А под 10% от докладите на Сметната палата за централната власт е посочено, че са изпратени в прокуратурата.

„Провалите” на местната администрация се разпростират във всички дейности, с която тя е натоварена. Очаквано, основните проблеми се срещат най-вече при управлението на бюджета, възлагането на обществени поръчки и разпореждането с имуществото на общините.

Понякога невъзможността на администрацията да изпълнява ефективно дадена дейност произтича от липса на капацитет и финанси, недостатъчни стимули или пък недобро планиране. В други случаи обаче информацията в докладите поражда сериозни съмнения за корупция и преследване на лични облаги.

Анализът на провалите на общинската администрация показва острата нужда от повече контрол и прозрачност при разходването на публични средства.
За целта е необходима и работеща съдебна система, подчертават от ИПИ.

По-нататъшната децентрализация на местните финанси и приватизация на общинска собственост също биха спомогнали за ограничаване на неефективното харчене на парите на данъкоплатците.

 

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

НС прие бюджета на ДОО – майчинските през втората година окончателно са замразени

Депутатите приеха на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване...

Ето кои са крадците, извършили крупна кражба в Карнобат, намесен е и полицейски служител

%0-годишният Атанас Димов Коев, 50-годишният Ангел Атанасов, 45-годишният Сава...

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Атанас Зафиров беше избран за председател на Националния съвет...

Желязков уверява ЕК, че искаме средствата по ПВУ

Премиерът Росен Желязков се срещна с председателя на Европейската...