Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

сряда, април 30, 2025

Аферата „Виваком“

Date:

Сподели новината.

Така наречените „братя Велчеви“ /Милен и Георги/, заедно със Спас Русев, /който е бивш шофьор на бившата БКП-номенклатура Стоян Марков, който пък е тъст на Георги Велчев/, са на път да сътворят поредния финансов скандален ребус. Става дума за сделката за Виваком. Тъй като нямаме време да се занимаваме с кулисите на тази далавера, да видим какво пишат други медии.

На 30 август Вива Телеком Консорциум оглавявана от Спас Русев, купи 100 процента от акциите на Inter Investment, базирана в Люксембург. Русев става най-големият акционер в телекома с 46 процента. Останалите акции се държат от руската ВТБ, от „Делта кепитал инвестменс“, управлявана от Милен Велчев, Георги Велчев и Красимир Катев, и от група облигационери.

Сделката започна след фалита на КТБ на Цветан Василев, издал мостово финансиране на 150 милиона евро на бившите собственици. На отворения търг шофьорът Спас Русев предложи 330 милиона евро, доста над началната цена от 180 милиона евро. Транзакцията е частично финансирана с 240 млн. евро, отпуснати от руската ВТБ на консорциума „Вива Телеком“.

В началото на септември обаче беше съобщено, че Русев не може да влезе в телекома. Съдът блокирал вписването на Спас Русев и Живко Николов като управители, заради иск от „Емпрено венчъри“, собственост на руснака Дмитрий Косарев, който пък е свързан с руския олигарх Константин Малофеев.

Преди това в Mosmonitor.ru се появи статия на Александър Седунов под заглавието „Криминалните връзки на Соловьов“, която беше препечатана и у нас. Какво се казва в нея:

„През юли 2016 г. съдът в Добрич признава Красимир Катев, заместник-шеф на българската VTB Capital АД (с главен изпълнителен директор Милен Велчев), за виновен за убийството на двама души. През 2012 г. Катев, в състояние на алкохолно опиянение, управлявайки Volkswagen Tuareg, блъска автомобил марка Opel, чийто водач и пътник загиват. Българският финансист обвинява жертвите в катастрофата, като твърди, че те са били в състояние на алкохолно опиянение. Въпреки това Добричкият съд не се съгласява с аргументите на Катев и отменя предишната издадена по този случай оправдателна присъда. Ако Катев не е в състояние да използва връзките на своя покровител и председател на Съвета на директорите на VTB Capital – Юрий Соловьов, ще прекара в затвора 4 години.

Катев е и собственик на елитен жилищен комплекс от Pine Trees Residences & SPA. Неговите жители са станали заложници на Катев и неговият шурей – Красимир Георгиев, контролиращ комплекса. Събирането на пари от живущите за електричество и водоснабдяване от собственици и управители не са доведени до фирмите за услуги, и като следствие комплексът е бил изключен от предоставяне на обществени услуги.

Катев е замесен и в друг скандал – в опит за присвояване на най-голямата българска телекомуникационна компания Vivacom. В тази сделка той е партньор на руските банкери Юрий Соловьов и Алексей Яковицки на VTB Capital, срещу които в Англия е образувано наказателно производство за измама в голям мащаб.

Като цяло, историята на банкера и неговите партньори са изключително поучителни. След като прекарал няколко години на Уол стрийт и в Лондонското сити, Катев и прекият му ръководител Милен Велчев, се завръщат в България през 2001 г. и, както се казва, в техните сърца избухва патриотизъм. Според български медии Спас Русев лобира за Милен Велчев като министър на финансите на България пред мадридския гастрольор Сакскобургготски. Като ръководител на Министерството на финансите Велчев и заместникът му Катев незабавно провеждат няколко изключително неизгодни за България кредитни споразумения за превръщането на държавния дълг от долари в евро, в резултат на което България се оказа с 1,5 милиарда долара дълг повече.

Според данни в доклад, направен по поръчка на Министерството на финансите на България от независимата компания „Индъстри уоч“ размерът на загубите за България от тази сделка са за 1 милиард лева (500 милиона евро). В същото време Велчев е спечелил около 250 милиона евро и с брат си Георги Велчев (друг партньор на българския офис на VTB) веднага инвестират тези средства в строителството на луксозни хотели в България. Когато се повдига въпросът за източниците на капитала за недвижимите имоти, братя Велчеви се освобождават от тях и извеждат парите в чужбина, предимно в Испания.

Очевидно такива хора са били нужни на Соловьов, за да ги избере като партньори. Без принципност, алчност и наглост – това е почеркът на видните специалисти от VTB Capital. Катев и братя Велчеви притежават Delta, която притежава 50% от VTB Capital в България. Същата компания е един от участниците в консорциума за покупка на Vivacom, номинално оглавена от Спас Русев.

Спас Русев също участва в многобройни скандали. Той се опита да получи почетната титла в Англия, използвайки фалшиви документи. По време, когато Русев, Катев и братя Велчеви точат финансите на България, те прекарват времето си на яхтата на един български мафиот в Монако. Иван Тодоров (по прякор Доктора), който по-късно бе убит с взривяване на колата му.

Въпреки това Соловьов, който ръководи всички задгранични подразделения на VTB Capital, прави отговорни за завземането на главния телекомуникационен оператор в България – Виваком – тези „изтъкнати“ български бизнесмени.

В резултат на тази измама може да пострадат интересите на руския бизнес в България, и VTB Bank може да понесе стотици милиони евро загуби.

Американска банка US Trustee е отказала да подпише документите за регистрация на съгласието за промяната на акционерите, до пълното изясняване на ситуацията със собствениците на облигации на дружеството, с новите собственици и произхода на средствата, с които те купуват Vivacom. В допълнение, тази сделка е вече с интерес към контролиране от отдел на американското министерство на финансите (OFAC), който започна свое собствено независимо разследване на обстоятелствата по този случай.

Няма съмнение, че тази история трябва да мотивира и руските правоохранителни органи, които най-сетне да бъдат в състояние да прекратят дейността на международна престъпна група и да се предотврати многомилионни загуби на руската държавна банка.

Юрий Соловьов наскоро е подал молба за българско гражданство.“

Източник: Строго секретно

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Пивоварите се похвалиха – продажбите на бира са дали над 435 млн. лв. на бюджета

Съюзът на пивоварите в България (СПБ) отбеляза 20-ата си...

Министерство на енергетиката застава твърдо зад Закона за ВЕИ

Министерство на енергетиката твърдо зад Закона за ВЕИ. Това стана...

Продава се завод на изумителна цена в Асеновград

Още един индустриален обект в Пловдивска област е напът...

Цeнитe нa ĸoлитe нa cтapo y нac тpъгвaт нaдoлy – ĸaĸви ca тeндeнциитe нa пaзapa

Πaзapът нa yпoтpeбявaни aвтoмoбили в Бългapия тaзи щe пpeминe...