Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

вторник, май 6, 2025

Заводи в Стара Загора обявиха, че спират работа

Date:

Сподели новината.

Четвърти ден заводът „Чугунолеене“ в Първомай е със спряно производство. С ограничена дейност са и други две големи предприятия от старозагорския „Холдинг Металик“ – „Енергоремонт – Гълъбово“ и „Металик“. Три от дружествата на „Холдинг Загора“ също обявиха, че спират производството си. Това са „Прогрес“, „Пресков“ и „Хранинвест – ХМК“, чието производство е силно енергоемко.

Собствениците на заводите посочват, че спирането е заради висока цена на тока на свободния енергиен пазар, която от средно 89 лв./МВтч през ноември стигна до над 207 лв. на 3 декември. За утре договорените количества електроенергия са на цена от 170 лв. за мегаватчас.

Получавате пълен достъп до всички статии и целия архив.
Според участници на пазара причината за ръста в цената е ограниченото предлагане, което изцяло зависи от държавните АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица-изток 2“ и НЕК. Също така цените се повишават навсякъде в региона.
Но е факт, че високите цени са валидни и за всички останали производства в страната. Но други предприятия от страната не спират дейност, а мярката се предприема от два старозагорски холдинга.

Грешка или не

„Решихме, че отново има грешка в изчислението на цената на сегмент „ден напред“, както се случи на 11 октомври. Тогава борсата излезе с оферта за следващия ден от 595.98 лв. за МВтч, но по-късно призна за грешка и сесията беше анулирана, а цената преизчислена. Този път обаче се оказа, че цифрата е вярна“, коментира директорът на „Чугунолеене“ инж. Живко Станилов. Заводът има да изпълнява спешни поръчки, но дошлите на работа работници се връщат.

„Металик холдинг“ излезе с вътрешна заповед предприятията да спрат работа, ако цената на тока е повече от 90 лв./МВтч. „Необяснимият марж в дневната цена на тока на свободния пазар поставя в тежко положение всички предприятия в България и създава реален риск от фалити“, е коментарът на ръководството на холдинга. Днес базовата цена на тока беше 207.21 лв., като в пиковите часове между 9 и 20 часа цената на тока е 256.86 лв.

От „Холдинг Загора“ пък посочват, че има постоянно и необосновано повишаване на цената на електрическата енергия, която в началото на годината е била 120 лв./МВтч с включени всички допълнителни такси, а сега е над 300 лв. за мегаватчас.

Ами дългосрочните договори

По принцип цените на електроенергията на борсовия сегмент „Ден напред“ не би следвало да са от особено значение за големите индустриални консуматори, тъй като те могат да се договарят дългосрочно с търговците на ток или дори сами да си купуват от борсата. При такива сделки се постигат значително по-ниски цени – в средата на ноември например АЕЦ „Козлодуй“ предложи няколко пакета електроенергия за общо 200 млн. лв. при цена около 90 лв./МВтч. На 30 ноември пък ТЕЦ „Марица-изток 2“ пусна търгове при начална цена 110 лв. за мегаватчас, на които не се яви нито един купувач.

По този повод от „Холдинг Загора“ обясниха за „Капитал“, че потреблението на електроенергия в техните дружества варира от 2 до 14 мегавата на час и трудно може да се обезпечи с дългосрочен договор, чиито количества са фиксирани. „Около 60% от необходимата ни електроенергия купуваме по дългосрочни договори, но останалото осигуряваме чрез борсата на сегмент „ден напред“, казва Антон Андронов, който е един от съдружниците в холдинга. Конкретни решения на създалата се ситуация обаче не се предлагат.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Падат цените на доматите и краставиците на едро

Намаляват цените на някои зеленчуци и част от основни...

Чернобил започна с мълчание! Радонът в Бургас – също (ВИДЕО)

Чернобил започна с мълчание. И радонът в Бургас -...

Пивоварите се похвалиха – продажбите на бира са дали над 435 млн. лв. на бюджета

Съюзът на пивоварите в България (СПБ) отбеляза 20-ата си...

Министерство на енергетиката застава твърдо зад Закона за ВЕИ

Министерство на енергетиката твърдо зад Закона за ВЕИ. Това стана...