Най-голямата българска диаспора в Европейския съюз (ЕС) живее в Германия. Официалният брой на нашите сънародници във Федералната република е 410 885 души, показва справка изготвена от посолството ни в Берлин и генералните консулства във Франкфурт и Мюнхен, уточнява БГНЕС. Неофициално бройката е над половин милион. Това означава, че един град по-голям от Пловдив се е преселил във Федералната република.
Втората по численост българска общност в ЕС, извън България, живее в Испания. Тук разликата между официалният и неофициалният брой е почти двойна. Според официалните данни, предоставени от посолството в Мадрид и генералните консулства във Валенсия и Барселона, българите са 118 120 хиляди. Неофициалната – 215 хиляди.
На трето и четвърто място са Италия и Франция, където неофициалният брой на българите е съответно 90 хиляди и между 60-80 хиляди.
Големи български диаспори традиционно има в държави като Гърция, Чехия и Австрия, с които имаме исторически отношения. По официални данни броят на българите в нашата южна съседка е 68 307. В Чехия нашите сънародници, според официалните данни са малко над 17 хиляди, но по неофициалните – над 60 хиляди. В Австрия, където има българи от различни мигрантски вълни, българите са между 35 и 45 хиляди. Почти 46 хиляди българи живеят в Белгия.
Малко след тези четири държави на девето място се нарежда Нидерландия с 43 530 българи.
Голям брой българи естествено живеят на мъгливия Албион и ако той беше останал в ЕС, щеше да получи сребърния медал. По неофициални данни в Обединеното кралство има 389 270. Друга европейска държава с много голям брой български граждани е Турция, където те са между 600 – 700 хиляди по неофициални данни.
Извън Европа най-много българи има в САЩ, Канада и Аржентина. Броят на българите в САЩ достига 350 хиляди души по неофициални данни. В Канада българите са между 80 и 90 хиляди, а в Аржентина – между 60 и 80 хиляди.
По принцип българските граждани не са длъжни да се регистрират в нашите дипломатически мисии в чужбина. По тази причина МВнР не разполага с точни данни за числеността на пребиваващите българи зад граница. Също така липсва статистика за редица държави.