неделя, април 20, 2025

Veni, vidi, vici: Българинът, който покори най-силовото карате на планетата

Date:

Сподели новината.

Сосай Масутацу Ояма е роден в Корея през 1923-а и е основател на най-известнотo и най-разпространенотo в света японско карате – киокушин.

На 9-годишна възраст Мас Ояма научава китайско кенпо в Манджурия, а в юношеските си години тренира джудо и бокс.

Всичко това води до тренировки по Окинавско карате, което служи като основа за създаване на негов собствен стил, Киокушин или „Абсолютната истина“.

През април 1994-а Мас Ояма умира от рак на белите дробове, а на света завещава най-силовото карате на планетата.

Точно 21 години и 7 месеца по-късно един българин се изкачва на върха на карате киокушин света.

На 22 ноември 2015-а сенсей Захари Дамянов става абсолютен световен шампион, печелейки най-престижното състезание в Япония – Световното първенство без категории, на което участие взимат най-добрите 192-ма бойци.

По този начин се превръща не само в първия българин, но и в първия европеец, стъпил на най-високото стъпало на почетната стълбица.

Отскоро варненецът е треньор на националния отбор към Българската карате киокушин федерация, а има и собствен клуб – „Нихонто“, където тренировките са абсолютно безплатни за децата и възрастните:

„Вратите са отворени за всички, които имат желание да се докоснат до магията на карате. А те, оказа се, никак не са малко. Целта ми е да дам своя принос за развитието на децата и спорта на Варна.“

Сенсей Дамянов влиза за първи път в залата, когато е 10-годишен, а 20 години по-късно на сметката си има четири спечелени Европейски първенства в категория над 90 кг. (2009 г., 2010 г., 2013 г. и 2014 г.) и още толкова са шампионските му титли от Откритото първенство на Америка без категории в Ню Йорк (2008 г., 2011 г., 2012 г. и 2013 г.), откъдето има и награда за най-висок боен дух. Печели и Откритото първенство на Америка с категории (2007 г.).

„Каратето за мен е не само изкуство и философия, то е смисъл, мисия, част от същността ми. Затова съм особено щастлив, че в качеството си вече на треньор, мога да предам и на други уроците, на които то ме е научило. Убеден съм, че каратето е много полезно най-вече за възпитанието на децата и младежите, добър старт и подготовка за живота.“

„Едни от първите уроци, на които то учи е, че нищо не идва даром – човек трябва да даде от себе си, за да получи, да уважава съперниците си, де бъде упорит и последователен, да използва и канализира енергията си в градивна посока. Удовлетворението, което се постига обаче, няма цена.“

На 3 и 4 декември тази година сенсей Захари Дамянов ще бъде едно от официалните лица на предстоящото Световно първенство по карате киокушин за младежи и девойки между 12 и 17-годишна възраст, което ще се проведе в Двореца на културата и спорта във Варна. То се организира от Българската карате киокушин федерация и едно от най-мащабните събития в календара.

„Отскоро съм и треньор на националния отбор. Първото ни съвместно изпитание беше Европейското първенство на 25 и 26 ноември в Холандия. Конкуренцията беше смазваща, но аз вярвам в състезателите ни и бях сигурен, че ще се върнем в България с награди. Бойците ни спечелиха 7 медала – два сребърни и пет бронзови“, сподели световният шампион.

Разбира се, най-големият успех идва в Япония – на Световното първенство без категории, въпреки че ако попитате сенсей Захари Дамянов, за него всички постижения са еднакво важни:

„Всяка титла ми е скъпа и има своята сантиментална стойност за мен. Знам цената на всяко отличие, измерена във време, енергия, тренировки, постоянство, ограничения и затова трудно ги деля на повече и по-малко значими.

„Световното първенство без категории е най-тежкият и престижен шампионат в карате киокушин. Затова тежестта на титлата е сравнима само с олимпийското злато.“

По пътя към световната титла българинът побеждава трима руснаци, двама японци, бразилец и поляк, а накрая се изправя срещу французина Джема Белхожа: „Знаех, че е много сериозен противник, тъй като го бях побеждавал в пет предходни двубоя. Въпреки това не съм си позволявал и за секунда да се отпусна. Напротив, бях максимално мобилизиран и резултатът не закъсня.“

А след като вече е достигнал върха като състезател, мисията на българския боец се е променила: „Да предам знанията и опита си с надеждата един ден купата да бъде вдигната от някой от моите ученици.“

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Тежък жребий за България по пътя към Мондиал 2026

България научи съперниците си за квалификациите за Световното първенство...

Тъжна вест! Почина легенда на българския футбол

Почина един от най-обичаните футболисти на "Славия" Михаил Мишев,...

Съдът спря вписването на новия шеф на БФС в Търговския регистър

Софийският градски съд (СГС) спря вписването в Търговския регистър...

Станимир Стоилов не спира да пълни касата на Левски

Станимир Стоилов вече не е на "Герена", но благодарение...