Властите във Венеция ще забранят откриването на нови хотели в историческия център на града като част от плановете за защита на града от прекалено струпване на туристи.
Предложената забрана е една от последните мерки, обмисляни за защита на града от все по-сериозните проблеми, идващи с увеличението на броя на туристите.
Съветникът по градско планиране във Венеция Масимилиано Де Мартин е представил плана на кмета и описва мерките като “жизнено необходими за опазването на града”, пише британският в. “Телеграф”.
Той коментира пред местни репортери, че все повече жилищни сгради се превръщат в хотели, изтласквайки местните жители и рискувайки да увредят “социалната тъкан на града”.
Населението на Венеция продължава да спада в годините, достигайки едва 55 000 жители през 2016 г. Ако местните продължат да напускат със същите темпове, изчисленията показват, че до 2030 г. Венеция няма да има нито един жител.
Тази тенденция поставя туристите в нещо като сблъсък с венецианците, които проявяват ясно своите чувства, протестирайки срещу притока на посетители. Някои гневни жители дори са използвали гондоли, за да блокират круизните кораби по канала Giudecca. Като резултат някои круизни оператори са намалили броя на корабите, които акостират в пристанището на Венеция.
Както по-рано Economic.bg писа, градските власти дори обмислят да въведат входни такси за туристи за централните градски части на Венеция, с цел да ограничат тълпите по площад “Сан Марко”.
Венецианските власти също така са приложили и други мерки за смекчаване на последиците от масовия туризъм, включително политика “първо местните жители” за своите водни автобуси. Друга мярка е забраната за круизни кораби над 96 000 тона (въпреки че впоследствие тя е отменена).
Забранено е и откриването на нови ресторанти за бързо хранене, за да се запази историческия чар на града.
Над 22 млн. туристи посещават всяка година Венеция. Това прави по над 60 000 на ден, което е повече от местното население.