Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

сряда, май 7, 2025

ВАЖНО! Ето как да помогнем на дете, получило топлинен удар

Date:

Сподели новината.

Как можем да окажем първа помощ на дете, ако получи топлинен удар, обясни специалистът по детски болести в Клиниката по педиатрия ма Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ д-р Диана Ненчева – Миличевич.

„Първото нещо, което трябва да направим, е да изведем детето от горещото място или да го скрием на сянка. След като спрем основния действащ фактор, трябва да се заемем с охлаждането. Ако наблизо има лед или студена вода, би било най-добре да ги сложим на главата, гърдите и подмишниците на пострадалия, за да го охладим по-бързо“, обясни лекарката.

По думите ѝ, ако пострадалият е в съзнание, трябва да му предложим охладени течности. „Можем да помогнем при слънчев и топлинен удар, но никога не знаем дали човекът, на когото оказваме първа помощ, няма и други заболявания – затова е важно да повикаме Бърза помощ на телефон 112“, добави лекарката.

Тя каза още, че топлинният удар е животозастрашаващо състояние, при което тялото не може да регулира температурата си, предаде БТА.

„Слънчевият удар е вид топлинен удар, причинен от прекомерен престой на слънце. Телесната температура може да се повиши дори и над 41,1 градуса и да доведе до увреждане на мозъка, ако не се окаже бърза помощ. В детска възраст топлинен удар може да се получи при активна игра на слънце или в горещо пространство, а също така и ако детето е оставено или забравено в кола. Проучвания показват, че още в първите 30 минути при престой на слънце, температурата в колата може да достигне над 65 градуса“, обясни още д-р Диана Ненчева – Миличевич.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Втори потоп за 10 дни: селата в Монтанско отново под вода

Монтанските села, които пострадаха при наводнението на 26 април,...

Кои са най-българските имена? Нови и стари тенденции

Най-популярната фамилия у нас е Иванови. Носят я 270...

„Добродетели и религии“ – нов предмет без свещеници в училище

"Не, няма да се учи задължително религия. Трябва да...

След смъртта на Сияна: СЕМ с фокус върху медийния образ на децата

Съветът за електронни медии предвижда да направи фокусирано наблюдение,...