На фона на адската жега, която ни мъчи през изминалите три месеца, водата по нашето Черноморие е с 4-5 градуса над климатичната норма. Най-топла е водата в източната част на Черно море, където температурата надминава 29-30 градуса по Целзий. Край България температурата леко се понижи и е между 26 и 28 градуса по Целзий, съобщава Meteo Balkans.
Високите температури са предпоставка и за значителни валежи. В източната част на Черно море се образува и област от ниско налягане. Именно това ниско налягане тревожи нашите синоптици, защото имаме опасения, че бурята ще засягане България през следващите 4 дена.
Възможно ли е подобни бури да се образуват над Черно море и да представляват заплаха?
Въпреки това, в конкретно този случай бурята може и да не се образува. Нека обаче да припомним, че през миналата година, на разстояние само 1000-1200 км от България, над Йонийско море, се формира подобен циклон.
Бурята Даниел нанесе значителни материални щети в Централна Гърция и връхлетя Северна Африка. През годините бяха докладвани няколко бури със субтропически характеристики и то циклони близки по характеристики (като циклогенез , развитие и сила) със тези на тропическа буря. Реално високите температури на водата в Черно море наистина могат да поддържат образуването на такива бури.
Ако прогнозите се сбъднат, това ще бъде първата субтропична буря в историята на Черно море. Засега изглежда, че бурята ще засегне и България.
Прогнозите сочат, че тя ще се насочи към България и част от Турция към края на месеца, но бързаме да успокоим, че вероятността подобна буря да се сбъдне е много малка.
Остава обаче рискът от значителни валежи през следващите дни по южното ни Черноморие.