Каква е била изминалата 2017 г. за българските корпоративни гиганти? Кои са имената на най-големите 300 местни компании според размера на приходите им, кои растат, кои свиват дейността си, какви са финансовите им резултати? Отговорите на тези въпроси и разрези по сектори ще можете да откриете в традиционната годишна класация на корпоративните лидери в България “Капитал 100”, която “Капитал” изготвя за дванадесета поредна година. Тя ще бъде представена на специално събитие на 4 юли.
Данните от подреждането показват, че за последните 12 месеца общите продажби на най-големите 100 компании в страната са били 66 млрд. лв. За мащаб – това се равнява на над една пета от всички декларирани от бизнеса в страната обороти през 2017 г. Сумарните приходи в топ 300 са 93 млрд. лв. – стойност, която отново доближава по размер БВП на страната, който за 2017 г. е 98.6 млрд. лв. Традиционно освен подреждането по приходи класацията “Капитал 100” включва информация за финансовите резултати на компаниите и разнообразни разрези и анализи.
Вече над десетилетие начело на класирането е бургаската рафинерия “Лукойл Нефтохим” с приходи от почти 5.8 млрд. лв. за миналата година. Без промени е и подреждането в топ 3 – второто място и през 2017 г. е за “Аурубис България” с 5.5 млрд. лв., а третата позиция заема Националната електрическа компания с 3.1 млрд. лв. оборот за последните 12 месеца. Вицешампионът все по-осезаемо стопява разликата в приходите – до под 300 млн. лв., но едва ли ще успее да се изкачи до върха през 2018 г. заради силното поскъпване на горивата в последните месеци.
Пълното подреждане ще стане публично в сряда вечерта, но очаквано в състава на челната десетка на корпоративните гиганти в страната промени почти няма. Новото попълнение в групата тази година е русенският производител на биогориво “Астра биоплант”, който заема мястото на отпадналата от топ 10 верига ОМВ. Любопитна подробност е, че всички десет компании на върха на класирането имат по над 1 млрд. лв. приходи за 2017 г. – нещо, което не се е случвало от 2008 г.
Секторите шампиони
В номинално изражение най-висок ръст на приходите си за 2017 г. отчитат представителите на металургията – средно с 43%. При тях обаче до голяма степен подобрението се дължи на увеличените цени на суровините на международните пазари. Подобна е и ситуацията в сектор горива, където оборотите нарастват средно с 18%, отново благодарение на ценови двигатели.
Извън тях двата сектора, които бележат най-значителен реален растеж, са софтуерният и строителният – и в двата скокът на приходите е с почти по 20%. През миналата година групата на технологичните компании записва и първия си представител с годишен оборот от над 100 млн. лв. – “Пейсейф”. Растежът в сектора е трайна тенденция за последните няколко години въпреки все по-острия глад на компаниите за компютърни специалисти. При строителството пък подобряването на позициите всъщност е възстановяване след спадовете от последните години. Съживяването през 2017 г. идва по линия на раздвижването при държавните поръчки и активизирането на имотния сектор.
Силна година отчитат и машиностроителните компании, където ръстът на приходите също се измерва в двуцифрени стойности – средно 12%. Изминалите 12 месеца са били добри и за фармацевтичните дружества, веригите за храни, дрехи, техника и мебели, където продажбите растат средно с 10%.
По традиция при представянето на класацията ще наградим шампионите в осемте сектора с устойчив ръст на приходите, които са на печалба. Кои са те ще стане ясно на 4 юли вечерта.