След Втората световна война Видин става важен промишлено-аграрен и транспортен център на северозападна България. Населението на града нараства няколко пъти спрямо 1946г.(18500), като към 1989г. достига почти 65 000 жители и от тогава насам започва да намалява с бързи темпове. Главни промишлени предприятия оформящи съвременния икономически облик на града са: СХК “Видахим”(1970); Завод за водни помпи “Випом” открит в началото на 50-те; ДИП “Вида” – завод за ризи открит в началото на 60-те., Завод за металорежещи инструменти, тютюнева фабрика “Дунав”, Винпром и др. Освен това градът е и център на богат селскостопански район известен най-вече с лозовите си масиви. Във Видин е създаден и Научен институт по млекопреработване. От 1950г. е пуснат в експлоатация фериботният комплекс “Видин – Калафат”, а през 1973 г. отваря врати и видинското летище за вътрешни полети.
- Промишлената зона на града
- Промишлената зона на града
- Видинският химически комбинат
- В завода за полиамидни влакна
- Промишлената зона
- Заводът за пневматични гуми
- В завода за пневматични гуми
- Заводът е давал хляб на 10 000 души.
- В “ДИП” Вида – създаден през 1962 г. като ДИП “Асен Балкански”.
- Основно изделие в асортимента на предприятието е мъжката риза, последвано по-късно от детско-юношеската риза и дамската блуза.
- През 1972 г. е изградена нова, модерна производствена база във Видин. В годините на социализма предприятието завоюва водещи позиции в страната в производството на мъжки ризи за износ.
- ЗРИ
- Порцелановата фабрика
- Тодор Живков на посещение в ТЕЦ при официалното откриване на Химкомбината
- Изграждане на химическите заводи през 50-те
- В тютюневата фабрика Дунав