понеделник, април 21, 2025

Цената на мандата

Date:

Сподели новината.

Стана вече месец, откакто изборите на 26 март минаха и заминаха. Резултатите са известни, на 27 април беше връчен първият мандат на партията победител ГЕРБ, а прогнозите за бъдещето на парламент номер 44 и на кабинета „Борисов 3” се направиха от всички, които не ги мързеше да го сторят. Този път даже нямаше случаи като „Бат Сали”, когато партийна листа с много малко гласове излъчва депутат, който (почти) сигурно е нейният водач. Причината е, че този път профилът на гласуването в чужбина беше близък до този в страната и това гласуване нямаше значение за крайния резултат. Казано с други думи, всичките 117 хиляди гласа, подадени в чужбина, имаха точно нулев ефект върху броя на депутатите на различните партии. В резултат на всичко това „цените” на мандатите през 2017 година бяха по-балансирани. Но това не означава, че свързаните с това понятие ефекти трябва да се пренебрегнат. И така, каква беше цената на мандата на тези избори и какво означава тя?

Самото понятие „цена на мандат” не е еднозначно дефинирано, а май някои го смятат и за политически не съвсем коректно. Защото внушава идеята, че за всеки парламентарен мандат се плаща, което, нека си признаем, не е далеч от истината. Помня как навремето в ЦИК, при писането на Методиката за определяне на изборните резултати (т.е. на избраните депутати), терминът „цена на мандат” беше заменен с „тежест на мандат” именно за избягване на неправилни асоциации.

Накратко, цената на мандата е броят гласове, които стоят зад един спечелен от всяка партия мандат. Но и това определение не е достатъчно прецизно.

На тези избори гласуваха 3 682 493 души. Ако разделим това число на 240 (броя на избраните депутати) и закръглим резултата нагоре, получаваме цена от 15 344 гласа за 1 мандат. Това обаче не е реалната цена, защото не всички гласове са произвели мандати: сред има недействителни гласове, както и гласове за идиотското квадратче „Не подкрепям никого”. Във връзка с последното искам да попитам: ми, като не подкрепяш никого, що не си стоиш в къщи, а се пречкаш на другите избиратели в секцията? Гласовете, подадени за партии, коалиции и независими кандидати са 3 425 632. Делим отново на 240, закръгляме и получаваме по-реалистичната цена от 14 274 гласа за 1 мандат. Но това не е краят.

{josociallocker}Нека накрая вземем само гласовете за петте партии, които имат депутати в 44-то Народно събрание. Защото гласовете за всички други политически субекти са произвели точно нулев изборен резултат. Който щеше да се получи и ако съответните избиратели бяха отишли за гъби, или бяха си останали пред телевизорите на ракия и салата. Гласовете за ГЕРБ, БСП, ОП, ДПС и „Воля” са 2 882 909 и те единствено определят състава на парламента, а именно 95, 80, 27, 26 и 12 депутати съответно за горните партии и коалиции. След поредното делене на 240 и закръгляне стигаме до истинската средна национална цена за 1 мандат от 12 012 гласа.

Ако разделим подадените гласове на броя на спечелените от всяка партия мандати, ще получим много близки до това число стойности. Това е така, защото изборната система у нас е пропорционална и осигурява справедливо представителство. Ако обаче беше използвана толкова обсъжданата „референдумна” мажоритарна система, то разликите в цените на мандатите за отделните партии щяха да достигнат чудовищни стойности. А две от по-малките формации (ОП и „Воля”) просто щяха да изчезнат от политическата сцена. То и затова именно те се борят толкова яростно срещу „системата на Слави”, характерна за държави от постсъветското пространство и от екваториална Африка (не че имам нещо против тези държави, разбира се). И не само се борят, но и ще я преборят, както скоро всички ще се убедим.

Средната цена за един мандат щеше да е и по-висока, ако цели 542 723 гласа, подадени за партии и коалиции под бариерата, както и за независими кандидати, бяха употребени по-рационално. Сред тези над половин милион загубени гласа са и онези близо 300 хиляди гласа, които градската десница употреби, за да не вкара нито един свой представител в парламента! За трети или четвърти път я направи тази глупост, не помня вече колко станаха издънките. А и не ми се брои. Ще напомня само, че да се сгреши е човешко и простимо. Да се повтори грешката обаче говори за нисък интелект. Потретването пък значи пълно и трайно отсъствие на такъв.

Освен средната национална цена за мандат, важни са и регионалните цени. Цената в даден многомандатен изборен район (МИР) е равна на сумата от гласовете на петте патрламентарни партии, разделена на броя на мандатите, предвидени в този район (този брой варира от 4 до 16). Резултатите от гласуването показват, че най-ниската районна цена от 8 833 гласа за 1 мандат е в 05 МИР Видин. Така във Видин мандатите са „най-евтини”, което показва, че там предвидените 4 мандата са несправедливо много. При наличното население и показаната избирателна активност е ясно, че на Видин му се полагат не 4, а 3 мандата. Учудващо, но следващата най-ниска цена е в 23 МИР (един от трите софийски МИР) и тя е 9 850 гласа за 1 мандат. Така че може би ще е справедливо на този МИР също да му се отнеме един мандат.

На другата страна са „скъпите” мандати. Тук води 10 МИР Кюстендил с цена от 13 469 гласа за мандат, следван от 22 МИР Смолян с 13 330 гласа. Вижда се, че отношението на най-високата цена към най-ниската е над 1,52 пъти, т.е. първата цена е с над 50% по-голяма от втората. Ясно е, че едно по-справедливо разпределение на мандатите ще включва намаляването им с единица в 05 МИР и 23 МИР и съответно увеличаването им, пак с единица, в 10 МИР и в 22 МИР.

Тези игри с мандатите в МИР нямат отношение към националния резултат на партиите като брой спечелени мандати, но имат важно значение за съдбата на конкретни кандидати в съответните изборни райони. А това не е маловажно, защото е свързано с чувството за справедливост сред политическите играчи. И защото политиката не е само кухи числа, а споделена отговорност и взаимна лоялност. Все неща, които много и системно ни липсват.{/josociallocker}

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

НС прие бюджета на ДОО – майчинските през втората година окончателно са замразени

Депутатите приеха на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване...

Ето кои са крадците, извършили крупна кражба в Карнобат, намесен е и полицейски служител

%0-годишният Атанас Димов Коев, 50-годишният Ангел Атанасов, 45-годишният Сава...

Атанас Зафиров бе избран за председател на БСП

Атанас Зафиров беше избран за председател на Националния съвет...

Желязков уверява ЕК, че искаме средствата по ПВУ

Премиерът Росен Желязков се срещна с председателя на Европейската...