Въпреки тежката 2016 г., белязана от големи финансови загуби, Турция e оптимист за бъдещето. Тази година страната очаква ръст на броя на туристите не само от Европа и Русия, но и в по-дългосрочен план страната има амбициозни планове.
До 2023 г. Турция планира да посрещне 100 млн. туристи, които да изхарчат в страната 100 млрд. долара, пише Нurriyet Daily News. За постигането на тези цели, Турция планира да развива нетуристическите райони на страната.
Инвестициите в нови области ще започнат с развитието на Тарс в Източното Средиземноморие, определен за европейците и руснаците. Вторият район ще е от летище Трабзон до летище Орду-Гиресун в Черно море – за туристи от страни с горещ климат, особено за жителите на арабските страни. Третата област, в която Турция ще направи инвестиции в близко бъдеще – културният коридор от района на западен Анадол до вътрешен Анадол. Тази нова дестинация ще е предназначена за туристи от цял свят.
Създаването на нова международна туристическа дестинация в области, които традиционно не се посещават от туристи е скъпа инвестиция. Новите области се нуждаят от 150 хиляди легла в хотелите, плюс инвестиции в инфраструктура: изграждане на летища, пътища, болници, търговски центрове и др. Според данни на Банката за развитие за всяка територия са необходими от 18 до 20 млрд. долара.
Турският международен бизнес туризъм пострада поради регионални и политически събития. Безредиците и гражданската война в съседните страни, включително в Ирак и Сирия имаха ефект върху Турция, която вече не се възприема като толкова безопасна туристическа дестинация, както беше доскоро. Тези опасения доведоха загуба на милиони туристи и приблизително 15 млрд. долара годишните приходи за страната.