Бъдещият завод на най-малкия български производител на цигари – “Слънце Стара Загора – Табак”, намери място в световната тютюнева преса, като Tobacco Journal International отдели сериозно място на плановете на близката до “Химимпорт” публична компания. Това е обяснимо просто защото нови цигарени мощности почти не се строят, тъй като континентът е пренаселен с огромни тютюневи гиганти и производителите предпочитат да ги затварят или преструктурират, а не да инвестират в нови.
От българския “Слънце Стара Загора – Табак” съобщиха пред “Капитал”, че бизнесът ще се развива заедно с водеща международна компания в отрасъла, без да конкретизират повече намеренията си. Последният път, когато България привлече интереса на международните цигарени концерни, беше през 2011 г. около приватизацията на “Булгартабак”, който в крайна сметка попадна в компании, гравитиращи около депутата от ДПС Делян Пеевски, а седем години по-късно марките бяха продадени на BAT, a фабриките за цигари – затворени.
Инвестиционното намерение на “Сила холдинг”, близкият до “Химимпорт” мажоритарен собственик на “Слънце Стара Загора – Табак”, е да купи между 60 и 80 декара земя на цена между 1 и 12 млн. лв., като това трябва да се случи в период от година и половина, считано от месец май тази година. След като бъде построен завод, компанията ще пренесе в него производството си на цигари и рязан тютюн. Причината за планираното преместване е, че сегашната площадка на завода, която е с площ от 73 декара, е със сменено предназначение и вместо да продължава да бъде в производствена зона, вече ще бъде жилищна. Част от завода вече е съборена и на негово място ще бъде построен жилищен блок с 400 апартамента. През следващите години на мястото на цигарения завод, който е създаден през 1918 г., ще бъде разгърната нова жилищна зона и строителството на нови сгради ще продължи. В близост до завода и в момента има жилищни блокове.
“Основен приоритет е изграждането на нова модерна фабрика. Предприети са и първите и най-важни стъпки в тази посока – “Слънце Стара Загора Табак” подписа договор с водеща в сектора международна компания, която има дългогодишен опит в проектирането и модернизирането на такъв тип съоръжения. Осигурен е и подходящ терен в индустриалната зона, където да се изгради новата фабрика”, казаха от цигарената фабрика. Те казаха още, че в момента проектът е в ранна фаза, за да могат да конкретизират кога ще бъде готов.
- Собствен капитал 12,0
- Печалба 3,7
- Активи 28,9
- Пасиви 16,9
- Брой заети 105
- Приходи 14,1
Пълен профил ›
Цигарената фабрика е публична компания с пазарна капитализация от 13.8 млн. лв., последната търговия с акциите й е от края на юли на цена 11.80 лв. за ценна книга.
Най-малкият на пазара
Според отчета на фабриката през миналата година тя е произвела цигари и тютюн на стойност 9.1 млн. лв., като продукцията е била предназначена само за износ – основно в Европа, следван от експортни пазари в Америка и Африка. Най-малко фабриката е изнасяла за азиатските пазари. Компанията бележи ръст в приходите от 3 млн. лв. в сравнение с 2017 г., като освен това реализира 3.653 млн. лв. печалба при 239 хил. лв. година по-рано. В отчета на дружеството обаче е записано, че то има натрупана загуба от предходни периоди от 5.5 млн. лв.
“Слънце Стара Загора” опита да произвежда цигари за българския пазар след приватизацията си през 2008 г., но се отказа и пренасочи усилията си за износ. От години пазарният дял в България на фабриката е нула процента. Фабриката беше незабележима като мащаб на фона на затворените фабрики на “Булгартабак” и другия голям български производител “КТ Интернешънъл” (“Кингс Табако”), собственост на компания, близка до “Винпром Пещера”. Само за сравнение, най-малката по продажби цигарена компания в България – Imperial Tobacco, е с пазарен дял от 6% и продажби от 263.9 млн. лв. през миналата година. Съвместният бизнес с голяма чужда компания обаче би могла да промени мащаба на старозагорското цигарено производство.