сряда, ноември 27, 2024

Tesla строи гигантска батерия в Южна Австралия

Date:

Сподели новината.

Tesla обяви в петък, че ще изгради най-голямата литиево-йонна батерия в света в южната част на Австралия. Идеята е по този начин допринесе за разрешаване на енергийната криза, довел до продължителни сривове в региона.

Tesla ще си сътрудничи с френската компания за възобновяема енергия Neoen, която ще конструират 100-мегаватова батерия в щата Южна Австралия. Главният изпълнителен директор на електромобилния производител Илън Мъск е поел отговорност да достави системата до 100 дни след подписването на договора, ако ли не – ще трябва да го направи безплатно.

Залогът бе оповестен от милиардера в Twitter през март. Сега южноавстралийското правителство потвърди, че този срок действително е част от официалната договорка помежду им.

“Системата ще бъде три пъти по-мощна от която и да е друга на Земята”, изтъква Мъск пред репортери в щатската столица Аделаида, цитиран от USAToday. Той описва начинанието така: “Това не е като незначително нахлуване през граница, това е като да стигнете три пъти по-далеч, отколкото някой преди това е стигал.”

Характерно за Южна Австралия е, че тя разчита основно на слънчева и вятърна енергия. С този проект всъщност търси начин да укрепи крехката си електроенергийна мрежа, след като целият щат претърпя срив по време на буря миналата година. Пораженията блокираха държавата през следващите няколко месеца.

Своеобразната ферма за батерии е част от план на стойност 420 млн. долара, обявен през март от премиера на Южна Австралия Джей Уедърил, който цели да направи щата независим от държавната електрическа мрежа.

По-рано националният австралийски електроразпределител алармира, за евентуален голям недостиг на газ, който ще изложи на риск доставките на електричество в няколко щата през следващите години. Електроенергията в Австралия се генерира от газови електроцентрали.

Бъдещата Hornsdale Wind Farm на Neoen и Tesla в Южна Австралия ще бъде изградена в близост до Джеймстаун, на около 120 мили северно от Аделаида. Идеята тя да доставя енергия по време на най-натоварените часове и по този начин да помогне държавата в доставянето на енергия до 30 хиляди домове.

Илън Мъск обяснява, че батериите могат да се зареждат, когато има излишък на енергия и разходите са много ниски, а освобождават освобождава мощност в моментите, когато разходите са високи. Всичко това намалява средната цена на час за клиента. „Това е фундаментално подобрение на ефективността“, уточнява визионерът.

Инсталацията на батерията се очаква да приключи през декември. Цената на проекта не е обявена официално.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ще има ли войни за вода

Haмaлявaщитe pecypcи в cвeтoвeн мaщaб тpябвa дa ce paзглeждaт...

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...