Пандемията от коронавирус започва да се оттегля, като във всички краища на света инфекциите падат с изключение на Близкия изток, съобщи в. “Дейли мейл”. Данните на СЗО показват, че броят на новите случаи е спаднал с 16% в световен мащаб през миналата седмица до 2,7 милиона. Пета поредна седмица инфекциите са намалели, след като са достигнали своя връх от над 5 милиона през седмицата, завършваща на 3 януари.
Инфекциите са паднали най-бързо в Африка и в Австралия (с 20%), следвани от Европа (18%), Америка (16%) и Югоизточна Азия (13%).
Единственият регион, в който случаите са се увеличили през седмицата до 14 февруари, е този, който включва Близкия изток, части от Централна Азия и Североизточна Африка. Случаите там са нараснали със 7%.
Директорът на СЗО Тедрос Гебрейесус заяви, че намалението в световен мащаб показва, че “простите мерки за обществено здраве работят дори при наличието на различни щамове на вируса”.
Според експерти коронавирусът може никога да не си отиде, но ще се трансформира в лека неприятност.
“Вирусът, известен като SARS-CoV-2, ще стане просто поредното животно в зоопарка, което ще се присъедини към другите заразни болести, с които човечеството се е научило да живее”, прогнозира д-р Ти Джейкъб Джон, който изучава вирусите и е ръководил усилията на Индия в борбата с полиомиелита и СПИН.
Според Джени Лавин, вирусолог от университета “Емори”, след като повечето хора се срещнат с вируса или чрез ваксинация, или чрез прекарване на инфекцията, патогенът ще продължи да циркулира, но ще предизвиква предимно лека форма на болестта, като обикновена настинка.