събота, ноември 23, 2024

Спиране на разширението на ПГХ “Чирен” иска Българският енергиен и минен форум

Date:

Сподели новината.

За компрометиране на проекта за разширяване на подземното газохранилище (ПГХ) “Чирен” алармират от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) в сигнал до енергийния министър Румен Радев, с копие до председателя на Комисията по енергетика в парламента Делян Добрев, министъра на финансите Асен Василев и шефа на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Иван Андреев. От неправителствената организация предупреждават за висок риск за енергийната сигурност и имат предположения за корупция във връзка с проекта.

“Поводът за този наш сигнал е тревогата ни, свързана със сериозните опасности надвиснали над ПГХ “Чирен” за неговото технологично компрометиране поради непрофесионалните и съмнителни действия на ръководството на “Булгартрансгаз” ЕАД”, посочват от БЕМФ.

От Българския енергиен и минен форум не оспорват значението на ПГХ “Чирен” и важността на разширението и модернизацията на газохранилището, като отбелязват, че през последните 20 години в тази насока са предприети редица успешни действия, доведоха до създаване на концептуален модел – основа за реализиране на цялостен проект за модернизация и разширение. В сигнала се посочва, че има обаче нерешени фундаментални проблеми във връзка с реализацията на такъв проект, главно поради ниската херметичност на добивно-нагнетателните сондажи. От БЕМФ изтъкват, че това представлява висок риск. Според неправителствената организация освен това са неубедителни професионалните качества на изпълнителите, избрани на последния търг по проекта.

От Българския енергиен и минен форум заявяват, че ръководството на “Булгартрансгаз” ЕАД е обявило без да отчита риска от тези фундаментални проблеми обществена поръчка за “Устройствено планиране, изработване на инвестиционен проект, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на всички етапи към обект: “Разширение на капацитета на “ПГХ Чирен”- сондажен фонд”. Основните дейности са свързани със сондирането 10 експлоатационни наклонено-насочени и 3 наблюдателни (вертикални) сондажи за срок от 600 календарни дни.

След проведен търг и отказ на спечелилата търга фирма Д33Д “Чирен Дрилинг 2022” от Козлодуй да подпише договор, за изпълнител на обществената поръчка е определен Д33Д “Екзало Дрилинг Чирен” със седалище в София и с участници “Главболгарстрой” АД, “Главболгарстрой Интернешънъл” АД и “Газ Проджект Девелопмънт” ЕООД, на цена от 221 221 200 лева без ДДС.

От БЕМФ отбелязват, че и двете участвали в процедурата дружества нямат експертиза по организиране и изпълнение на сондажи за нефт и природен газ, особено при съществуващите условия в ПГХ “Чирен”. Затова те декларирали като подизпълнители опитни чуждестранни сондажни фирми с национален и международен опит. При провеждане на конкурса за обществената поръчка и след нейното възлагане обаче от “Екзало Дрилинг Чирен” няколко пъти сменили сондажния подизпълнител с фирми със спорен професионален опит при сондиране на наклонено- насочени сондажи в условия на дефицит на пластово налягане, какъвто е случая с ПГХ “Чирен”.

На април 2023 г. между “Булгартрансгаз” ЕАД като възложител и Д33Д “Ю Джи Eс Дрилинг Чирен” като изпълнител) бил подписан Договор № 6004 за изпълнение на обществената поръчка “Устройствено планиране, изработване на инвестиционен проект, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на всички етапи към обект: “Разширение на капацитета на “ПГХ Чирен”- сондажен фонд”. Въпреки изискванията на техническите условия по обществената поръчка, изпълнителят предприел целенасочени действия за промяна на условията за реализация на поръчката и по-конкретно – замяна на планираните 10 наклонено-насочени сондажи с 20 вертикални сондажа, въпреки доказаната според БЕМФ неефективност на предлагания подход.

От неправителствената организация обясняват, че за изпълнителя икономическият ефект от предлаганата промяна на типа сондажи е по-ниски разходи за сондирането им в размер на 80-90 млн. лв. (стойността на наклонено-насочен сондаж е с около 40 % по-високо от тази на вертикален сондаж). За възложителя нямало позитивен икономически ефект, а тежки технико-икономически последствия, в т.ч. компрометиране на ПГХ “Чирен”.

Изготвеният доклад за предлаганата подмяна бил обект на вътрешен одит в “Булгартрансгаз”, възложен от изпълнителния директор директор на дружеството. Според Българския енергиен и минен форум заключенията били скандални и трябва да са предмет на прокурорско разследване заради пълното бездействие (или мълчаливо съдействие) на ръководството на “Булгартрансгаз” ЕАД към действията на изпълнителя. От организацията допълват, че вместо да предприеме съответните действия за защита интересите си като възложителя, ръководството на дружеството направило опит за дискредитиране на свои експерти, работещи по проекта, в включително вътрешния одитор.

Освен това изпълнителят предложил промяна и на конструкцията на сондажите – от “тежка” (с по-дълбоки обсадни и цялостни експлоатационни колони) на “лека” (с по-плитки обсадни колони и по-интервални експлоатационни колони, като в продуктивния интервал е сегментна и с намален диаметър). От БЕМФ определят това като изключително рисково при газови сондажи в сложни геотехнически условия. Ползата за изпълнителя са по-ниски разходи за сондиране и оборудване на сондажите в размер на 10-15 млн. лв. (по-ниски разходи при сондиране на отвори с малки диаметри и по-къси обсадни колони). От организацията посочват, че отново за възложителя няма позитивен икономически ефект, а тежки технико-икономически последствия, в т.ч. компрометиране на ПГХ “Чирен”.

От БЕМФ обобщават, че технико-икономическият ефект от предлаганите фундаментални промени в концептуалния проект за разширение на ПГХ “Чирен” дават възможност на изпълнителя да преодолее липсата на опит и експертиза за сондиране на наклонено-насочени сондажи и да получи неправомерно около 100 млн. лева. От неправителствената организация изтъкват, че за възложителят остават всички разходи, рискове и тежки технико-икономически проблеми, свързани с бъдещата експлоатация на ПГХ “Чирен” и със сигурност – неговото компрометиране.

Експертите на Българския енергиен и минен форум стигат до извода за корупционна практика във връзка с въпросната обществена поръчка, чието изпълнение с избраната организация създавало и сериозни рискове за енергийната сигурност на страната. Екипът на БЕМФ, извършил анализ на действията и обстоятелствата по организирането и осъществяването на обществената поръчка предлага изпълнението й да бъде прекратено незабавно, като бъдат отчетени забележките и препоръките от доклада на вътрешния одитор. От организацията предлагат също обществената поръчка да бъде стартирана повторно при първоначално обявените технически условия и да се реализира след ревизия на херметичността на съществуващите сондажи, тяхната рехабилитация или ликвидиране.

От БЕМФ настояват да бъдат сезирани българската и европейската прокуратура за действията на ръководството на “Булгартрансгаз” ЕАД във вреда на дружеството и енергийната сигурност на държавата.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Циклонът атакува! Ураган на прохода Петрохан

Студеният циклон връхлетя и България. Кадри на Meteo Balkans показват обилен...

Трагедия и смърт разтърси Русе

Огромна трагедия разтърси родния баскетбол. 22-годишният състезател на Дунав...

Кошмарен студ в Драгоман

В Драгоман и в София днес е най-студено, сочат данните на НИМХ....

Не стигат парите за пенсии във Ватикана

Папа Франциск обяви, че пенсионният фонд на Ватикана е...