Малките играчки са своеобразни пумпали с две или три разклонения. Най-масовият модел представлява пластмасова плочка с вграден сачмен лагер в центъра и три “лъча”, които поддържат баланса при въртенето около оста. Те са компактни и не заемат място, затова и могат да са постоянно у децата, дори да ги носят в джоба си. Тихи са, което позволява на хлапетата да се забавляват, без да безпокоят околните. Лесни са за използване – трябва само играчката да се хване по средата и да се завърти.
Според рекламата, спинерът е подходящ за всеки, който някога е изпитвал напрежение, тревожност или е имал нужда от начин да освободи енергията си, без тя да бъде разрушителна. Рекламират ги също като устройства, които могат да бъдат полезни за деца с аутизъм, дефицит на вниманието или хиперактивност. До момента обаче няма каквито и да е преки доказателства, които да свързват играчката с положителни ефекти върху подобни случаи.
Предлага в различни разновидности и цветове. Цената варира от 5 до 12 лева. Има и светещи спинери. Продавачи обясниха, че интересът е толкова голям, че за броени дни артикулите се изчерпват.
Децата не се задоволяват само с въртенето на спинерите с пръсти. Някои се опитват да ги въртят и по нетрадиционен начин, включително и с върха на обувката си. Други пък си организират състезания за това чий спинер ще се върти по-дълго. Обикновено едно завъртане на играчката е 2-3 минути, според силата на завъртането.
Според някои, новата играчка има потенциала да стане по-популярна от йо-йото, фризбито или кубчето на Рубик. Други обаче смятат, че ще задържи интереса на децата не повече от няколко седмици. Учителите се надяват до началото на новата учебна година модата да е отшумяла.