понеделник, ноември 25, 2024

Спасиха в последния момент огромно предприятие край Стара Загора

Date:

Сподели новината.

Българският енергиен холдинг (БЕХ) е взел на 2 март решение за увеличаване на капитала на технически фалиралия ТЕЦ “Марица-изток 2”, показва справка на “Капитал” в Търговския регистър. Реално обаче средства няма да се дават, а ще се трансформира част от дълга на централата към холдинга, показват документите. Става дума за 597 млн. лева.

От публикуваните баланси се вижда, че финансовото състояние на централата към момента е критично – натрупаната загуба вече е над 850 млн. лв., след отчетен за 2019 г. нов отрицателен финансов резултат от 230 млн. лв. Задълженията пък минават 1.6 млрд. лв., което означава, че след отписването на близо 600 млн. лв. от тях пак ще останат над милиард.

Без да се пита ЕК

Увеличаването на капитала на ТЕЦ “Марица-изток 2” на практика е непозволена държавна помощ, но се случва заради решението на Народното събрание отпреди месец, с което министърът на енергетиката бе задължен да спаси от фалит ТЕЦ-а въпреки липсата на положително становище от ЕК. По този начин отговорността за действията по капитализирането на “Марица-изток 2” се размиват, което е важно, защото се очаква Брюксел да задейства наказателна процедура по случая.

Още след решението на парламента от Асоциацията на организациите на българските работодатели се обявиха против “спасяването” на централата и обявиха, че ще сезират ЕК за нерегламентираната помощ. Проблемът е, че капитализирането няма да помогне за неговото финансово стабилизиране, а само ще отложи краха – ТЕЦ-ът работи на 50% и по-малко от капацитета си, но не съкращава и без това раздутата численост на персонала, поради което постоянно трупа загуби.

Последно преди седмица енергийният министър Теменужка Петкова няколко пъти избегна въпросът за това как ще реагира ЕК. “Това е решение на НС и ние ще се съобразим с него”, заяви Петкова, но е факт, че поставя централата в привилегировано положение спрямо останалите играчи на пазара.

Сам на себе си

Любопитен момент в процедурата по капитализиране държавната централа е, че нейният директор Живко Динчев е поискал формално с писмо до БЕХ да бъде оказана финансовата подкрепа и след това самият той като част от борда на БЕХ е гласувал за получаването на средствата.

По сходен казус се произнесе през февруари КПКОНПИ, която уличи бившия шеф на НЕК Петър Илиев в конфликт на интереси. През 2017 и 2018 г. той бил част от ръководството на БЕХ и можел сам да си гласува допълнително възнаграждение. В конфликт на интереси се оказа и шефът на БЕХ Петьо Иванов, тъй като освен шеф на БЕХ той съвместявал и друг висш пост в съвета на директорите на “Булгаргаз”.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...