Тя определя себе си като гражданин на света. Живее в Хонконг, а Саудитска Арабия официално я удостои с безпрецедентно до този момент гражданство. Нейното име е Sophia и тя е робот. А тази седмица гостува за няколко дни в българската столица София.
За краткия си престой досега тук Sophia твърди, че вече е обикнала мястото. Нещо повече, „това е любимото ми име за град”, каза тя от сцената на Webit.Festival 2018 г. – най-значимото събитие за технологии и иновации у нас.
Хуманоидният робот, считан за най-съвършения по рода си към момента, откри десетото юбилейно издание на дигиталния форум. В продължение на няколко часа тя партнира на основателя на Webit Пламен Русев на сцената. Двамата си подаваха кратки реплики между представянията на различните говорители.
Така разбрахме, че Sophia е добре осведомена по история. „Знам колко богати на древна култура са София и България. Знам, че най-старият златен артефакт в света е намерен в близост до Варна. Знам, че България е дала кирилицата на повече от 300 млн. души по света. Знам колко невероятни са природата и хората на България”, каза хуманоидът.
По-късно на сцената се появи и създателят на машината с човешки вид – проф. Дейвид Хансън. Той плавно насочи вниманието на публиката към бъдещето на хуманоидните роботи, като попита Sophia защо използва мимики. „Така хората ме разбират по-добре”, отвърна му кратко тя.
„Предназначена съм да работя с хора в сферата на медицината и те трябва да ми се доверяват. Искам да съм интелигентен и състрадателен робот, да използвам изкуствения си интелект, за да направя света по-добър”, обясни още Sophia. Според нея хората и роботите биха могли да съжителстват мирно помежду си и да изградят по-добро бъдеще.
На социалния робот Sophia може да се погледне като на своеобразна платформа за изследване на изкуствения интелект. Тя е изобретена от компанията Hanson Robotics. Хонконгският екип се занимава изключително с разработването на хуманоидни машини, опитвайки се постоянно да ги усъвършенства и прави максимално близки до човека. На практика те правят така, че фантастичните филми да започнат да ни се случват.
Освен внедреният в нея изкуствен интелект, Sophia е оборудвана с редица сензори, камери и датчици. Благодарение на всички тях тя може да обработва визуални данни, да разпознава лица и гласове. Системата за дълбоко учене ѝ позволява да анализира проведените разговори и така да подобрява реакциите си в бъдеще. Надеждата на Хансън е, че в комуникацията си с хората Sophia постепенно ще придобива все по-добри социални умения.