Днес публикуваме рядка самолетна снимка на част от столичния град, обхващаща пространството между булевардите „Цар Освободител“, „Евлоги Георгиев“ и „Александър I“. Фотографията буди интерес по няколко причини. От една страна, показва ни на длан един като цяло по-рядко фотографиран край на София. От друга, този район днес е почи неузнаваем в сравнение със заснетия период. Кадърът може със сигурност да бъде датиран около 1925 г. Аргумент за това е както началният етап на реконструкция на изгорелия Народен театър, така и все още неразчистеното от сгради пространство при храма „Свети Седмочисленици“, което скоро след това ще се превърне в познатата ни днес градинка. Снимката е ценна и заради граничния период в историята на София, който ни показва – само няколко години по-късно в града се отприщва вълна от многоетажно кооперативно строителство, което променя облика на столицата, заличавайки много от доминиращите до този момент 2 и 3-етажни семейни къщи от края на 19 и началото на 20 век.
Детайл: Храмът „Свети Седмочисленици“ и околното пространство със сградата на 6 ОУ „Граф Игнатиев“. Градината при църквата все още липсва, на нейно място се виждат сградите на известния затвор при Черната джамия, които ще бъдат разрушени през 1926 г.
Детайл: Пресечката на улица „Граф Игнатиев“ с булевардите „Васил Левски“ и „Патриарх Евтимий“ (Попа). Вижда се къщата на инж. Момчилов (днес Нотариата)
Детайл: Началният етап на реконструкцията на Народния театър след големия пожар през 1923 г. Виждат се също сградите на Министерство на войната и на Българската централна кооперативна банка в съседство.
Детайл: Площад „Народно събрание“ и пресечката на булевардите „Цар Освободител“ и „Васил Левски“. Вижда се изкопът за бъдещата сграда на Ректората на Софийския университет
Детайл: Площад „Славейков“
Детайл: Малките пет кьошета – пресечката на улиците „Шести септември“, „Хан Крум“ и „Неофит Рилски“
Детайл: Улица „Шести септември“