Силно засилени са мерките за сигурност коронавирусът да не дойде у нас, но има шанс заразен човек влезе в страната ни. Това признават държавни власти по повод мащабното разпространение на болестта и достигането й до Италия, където вече има и жертви.
На летищата пристигащите пътници вече не се замерват само при оплаквания за висока температури, но и от разстояние чрез специални устройства. “Въведено е дистанционно измерване на температурата на пристигащите пътници с термокамери, както и 24-часово наблюдение от служителите на регионалните здравни инспекции, на място лицата с повишена температура се изолират, снема им се епидемиологичната анамнеза и при данни за престой в Китай се насочват за хоспитализация”, обясни здравният министър Кирил Ананиев. Той посочи, че при провеждането на засилен граничен здравен контрол са разкрити и временни здравни звена на ГКП-та на летищата в София, Варна, Бургас и Пловдив.
Държавният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев призна, че колкото и да е засилен контролът, той е ефективен само на 20%. “Няма начин да хванем всички носители на вируса поради инкубационния период – даден човек може да няма признаци, например като температура. Но и тези проценти са достатъчни, за да продължи тази мярка. Не бих казал, че е най-ефективният метод. По-важен е изходящият контрол, което се прави в Китай”, обясни Кунчев. Инспекторът посочи още, че всеки ден у нас идват десетина души от Китай, като това са или пътуващи българи, или китайци, които постоянно живеят в нашата страна.
Проблеми със сърцето, а не коронавирус е причината за смъртта на китаеца с британски паспорт в Банско. “Установено е, че той е починал от инфаркт. Преди това е прекарал няколко часа в спортния център в Банско, като е бил и в сауната. Знаете, че хората, които имат сърдечни проблеми, е много опасно да посещават сауна”, внесе яснота Ананиев. 56-годишният мъж е бил за последно в Китай през 2018 г.
Много по-притеснени са българите, които живеят в Северна Италия – статистиката сочи, че там има регистрирани около 10 000 нашенци. “Притеснени сме, да. И определено паника има. Още като разбрахме каква е ситуацията, всичко живо тръгна по магазините да пазарува вода, храна и консумативи от първа необходимост, за да може повече да не излиза”, коментира Галина Енева, която живее на Ботуша.
От Министерството на външните работи препоръчват на българските граждани, които пребивават или пътуват в Италия, да пътуват само в краен случай в районите, където е установена зараза.