Нови маршрути на мигрантите по границата с Турция. Натискът не е намалял, но е пренасочен към села, които преди оставаха в периферията. Каналджиите търсят бърз достъп до пътищата към АМ „Тракия“ и лесни ориентири.
Село Златиница, община Болярово. Къщите се заключват и през деня, а хората не крият, че се страхуват.
„Постоянно има мигранти. Много е лошо, но така е. За Болярово с камионите направо ги товарят. Виждала съм да минават групи. До Мамарчево също минават по един, по двама. Даже тук бяха хванали една вечер група около 10 души и ги прибраха. Заключваме се, защото не знаем какво ни очаква“, заяви пред bTV Радка Енчева, която живее в с. Златиница.
Кметският наместник на селото Димитър Бъчваров разказва, че за каналджиите селото остава встрани.
„В последно време са си изменили маршрута и не минават оттук, може би някъде по на изток излизат към Денница, Оман, села от нашата община. Явно вълната е много голяма и напливът е страшен, денонощно се движат служителите. Но те ги хващат, идват други“, казва Бъчваров.
Пътят на мигрантите се измества км боляровското село Попово. Иван работи в полето и има няколко срещи с мигранти. Последната – преди дни, когато близо до селото видял две жени и мъж с тях. Жените се представили като майка и дъщеря, родом от Сирия.
Те поискали вода от мъжа, който ги помислил за туристи. Те пък помолили Иван да обменят еврата си в левове. Иван отказал, а по-късно тримата нелегални били задържани. Мъжът казва, че навсякъде в района има следи от преминаващите и знае къде нощуват. Съгласен е да покаже мястото, което нарича бивака, на 5 км от селото.
Мястото се оказва празно, защото дрехи, обувки и телефони, оставени от мигрантите вече са прибрани от местни хора. Иван признава, че също прибира вещи, открити при нелегалния трафик. Взел е маратонки, намерени в нивата.
“Защо да не взема? Телефон намерих, но не беше в състояние да работи. Намирал съм хубави дъждобрани имат. Раниците са хубави, вземал съм”, признава той.
Хора от близките села разказаха, че вещи от мигрантите отдавна се продават по пазарите и битаците в района. Често бегълците зарязват стълбите, с които прескачат оградата, на самата граница. Хората ги намират и ги прибират, тъй като са скъпи.