Панагюрското златно съкровище се завръща в родния си град на 23 септември, съобщиха от община Панагюрище. Деветте уникални култови съда ще бъдат експонирани в залата трезор в Историческия музей. Тя беше специално изградена за целта и официално открита през 2012 г.
Оригиналът на Панагюрското златно съкровище ще остане в Панагюрище до 2 ноември 2020 г. При предишните му гостувания хиляди туристи от страната и чужбина имаха възможност да видят на живо тракийския шедьовър.
Припомняме, че през 2012 година бяха изработени и две златни копия на оригинала.
На 8 декември 1949 г. братята Павел, Петко и Михо Дейкови откриват Панагюрското златно съкровище. Тримата тръгнали, както всеки ден, да изкарват глина. Именно с това се препитавало семейството им. Докато копаели земята около циглената фабрика край Панагюрище, те се натъкват на тракийския античен сервиз, състоящ се от 9 златни съда, с общо тегло 6, 164 кг. Първа от всички се открила амфората, а около нея и останалите предмети- една фиала и 7 ритона. Мъжете в началото въобще не разбрали, че са открили съкровище. В началото те решили, че странните предмети са музикални инструменти.
На следващата сутрин директорът на пловдивския музей Димитър Цончев отнесъл съкровището в Пловдив в една раница, пешком, съвсем сам и неохраняван от никого. През 1980 г. заради национална изложба и предстоящата 1300-годишнина на България златото отива в София и дълго време не се връща нито в Пловдив, нито в Панагюрище. Днес то се съхранява в Националния исторически музей.
От многобройните изследвания през годините за Панагюрското съкровище е установено, че то е принадлежало на голям тракийски владетел, правено е в гръцка колония в Мала Азия и е подарък на знатен тракиец от гръцки владетел.