събота, ноември 23, 2024

РЗИ – Бургас призовава родителите да имунизират децата си срещу морбили

Date:

Сподели новината.

При отказ, предстои прилагането на административни мерки съгласно Закон за здравето на родителите, отказващи да имунизират децата си.

Регионалната здравна инспекция – Бургас призовава родителите, които не са намерили време или са отказали да имунизират децата си срещу морбили, да го направят своевременно. При отказ, предстои прилагането на административни мерки  съгласно Закон за здравето на родителите, отказващи да имунизират децата си.

Кампанията за имунизация е част от мерките срещу разпространението на дребната шарка в региона. Масово деца от 13-месечна до 18-годишна възраст се имунизират с комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, ако няма данни за извършена имунизация или преболедуване от дребна шарка. Приоритетно се работи с деца до 5-годишна възраст. Извършваните проверки показват, че имунизационния обхват не е достатъчен и има деца, за които заболяването от морбили все още е реален риск. 

От Здравната инспекция са постановили всички лица със съмнение за морбили да се хоспитализират задължително в инфекциозно отделение, а клиничните материали (урина и кръвен серум) се изпращат за лабораторна диагностика само в Националната референтна лаборатория „Морбили, паротит и рубеола” в НЦЗПБ – София.

Инспекторите от отдел Противоепидемичен контрол при РЗИ-Бургас извършват обстойни проверки на документацията на общопрактикуващите лекари в областта за проверка на издадените Предписания за обхващане на неимунизираните пациенти на възраст от 13 месеца до 18 години с имунизация срещу морбили. В имунизационен кабинет на РЗИ-Бургас се провеждат имунизации срещу морбили на деца без избран общопрактикуващ лекар от родителите.

”Морбили” или дребна шарка е заразно инфекциозно заболяване. Симптомите включват висока температура (треска), хрема, кашлица, зачервяване, сълзене на очите, оток на клепачите, белезникави трудно свалящи се налепи на лигавицата на нивото на горните кътни зъби и разпространяващ се кожен обрив.

Инкубационният период е от 9 до 14 дни, като понякога може да достигне до 21 дни. Възможните усложнения включват пневмонии, менингити, енцефалити, пиелонефрити, плеврити, перикардити и др.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Язовир Камчия пресъхва! Тече подготовка за воден режим

По инициатива на Министерството на околната среда и водите...

Нов удар по Левон Манукян

Съдът отказа да намали определената гаранция от 50 000...

Бoйни мaшини зa пo минимyм 5 милиoнa eвpo зaпoчвaт дa излизaт oт Бypгac

150 000 ĸвaдpaтни мeтpa пpoизвoдcтвeнa плoщ. Гoтoвнocт гoдинa пo-paнo...

Арест за популярен бургаски диригент

Директорът на разградската филхармония – диригентът Левон Манукян – е...