Бургаският залив остана без черна мида, след като инвазивният вид от Азия Rapana venosa, или обикновен морски рапан, оглозга подводните скали на дълбочина до 3-4 метра, алармират рибари от региона.
Само допреди две седмици в Черноморец е имало изобилие от бяла и черна мида – два вида, които са характерни за Черно море и се считат в родната кулинария за традиционна гозба.
В нашия залив обаче от десетилетия е ясно, че те масово стават жертва на инвазивния рапан – морски охлюв, който е хищник и е изключително устойчив както на условията във водата, така и на атаки от останалите хищници, пише “Флагман”.
„Скалите са опоскани до голо. В Черноморец е истинска трагедия, на дълбочина от 3-4 метра не е останала жива мида. Всичко е изядено от рапаните, а дъното е покрито с черупките.
Подобно е положението и в Ахтопол, където мидите изчезнаха преди поне три години и едва тази година популацията им започва да се възстановява“, разказаха опитни рибари, които обаче не могат да си обяснят по никакъв логичен начин бума на рапани в залива, особено предвид факта, че вида Rapana venosa е тук от поне 50-60 години.
По официална информация основна жертва на рапана, който се счита за деликатесен по родните му места около Япония и Корея, е черната мида, която пък по нашите географски ширини е изключително популярна за улов сред рибарите.