Малко е вероятно обаче изнудван кмет или фермер да го обяви публично, защото това означава проектът му да бъде спрян и разследван от европейската служба за борба с измамите- ОЛАФ, разказват запознати с тайните на фонд “Земеделие”. А особено кметовете преди избори не можели да си го позволят. Затова корупционните схеми могат да бъдат разнищени съвместно от ДАНС и ОЛАФ включително. Както изглежда това вече е факт.
Общият брой на разплатените проекти за къщи за гости по ПРСР 2007-2012 е 752 за 202 млн. лв. Списъкът с разплатените проекти беше една от големите тайни в държавата и ДФЗ упорито отказваше да го даде, но сакта Биволъ конкретно, го получили по ЗДОИ и чрез засичане в няколко регистъра са картографирали къщите за гости.
Всички финансирани проекти трябва да създадат устойчив поминък и работни места. Това не е само пожелание, но и ясно регламентирано изискване в Наредба N°29 от 11.08.2008 г. чл. 16, ал. 2. За да получи одобрение конкретен проект, към него следва да се представи бизнес-план за период не по-малък от 5 години, който трябва да доказва икономическа жизнеспособност и устойчива заетост за период 5 години, а в случаите на строително-монтажни работи – за 10 години.
Казано простичко: в бизнес плана за всяка къща за гости се посочва колко работни места ще бъдат създадени и запазени за периода от 10 години. А ако не са създадени решението е едно– връщай парите.
Опитът обаче показва, че никой нищо не връща, защото проверки няма, а когато медиите разкрият скандални случаи, те се покриват. До момента бяха известни отделни обекти, които не отговарят на условията за финансиране, като къщата за гости в с. Лиляново, построена от тъщата на бившия шеф в ДФЗ Янаки Червеняков. Червеняков, считан за дясната ръка на Румен Порожанов, беше уволнен експресно от Фонда след разследване на Биволъ, че кара скъпи коли и води начин на живот неотговарящ на доходите му. След това ДАНС проведе шумна и засега безплодна акция в ДФЗ.
Но в крайна сметка „къщата на тъщата“ на Червеняков над Сандански си стои и никой не му търси сметка и връщане на усвоените 281 984 лв. лева. Нещо повече, над действията на Червеняков беше опънат чадър и от предишния директор на фонда Румен Порожанов, и от сегашния – Живко Живков. И двамата упорито отказват да дадат по ЗДОИ документа, който уличава Червеняков, че е одобрил сам проекта на тъщата си, в качеството си на член на Експертната комисия за осигуряване на прозрачност. Мотивът– нямало обществен интерес.
Счита се, че европейските програми трябва да понесат финансови корекции, ако над 2% от проектите са проблемни. В случая с „къщите за тъщи“ процентът на нередовните проекти достига 45%, но засега всички си затварят очите и санкции няма.
“Ръката на Доган и върху парите за село” е най- често спряганото изречение в и около ДФ Земеделие. Защо ли?!
Ето и официалната профи биография на Атидже Алиева- Вели:
Атидже Алиева-Вели е родена в Девин на 18 септември 1981 г. През 2003 г. завършва бакалавърска степен по „Биотехнологии”, а през 2005 г. се дипломира като магистър в специалност „Индустриални биотехнологии” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. В началото на 2014 г. защитава втора магистърска степен по „Публична администрация” със специализация „Държавна администрация” в Университета за национално и световно стопанство.
Кариерата й стартира в „Данон Сердика”. В началото на 2007 г. е назначена в ДФЗ като експерт в сектор „Мляко”, като до 2011 г. последователно заема длъжностите старши експерт, главен експерт и началник на сектора. Там се занимава с прилагането, администрирането и отчитането на европейските схеми „Млечни квоти” и „Училищно мляко”.
От юни 2011 г. оглавява отдел „Методология и контрол” в дирекция „Договориране по прилагане на мерките за развитие на селските райони” и участва активно в разработаването и актуализирането на правилата за работа в дирекцията. Г-жа Алиева-Вели има опит в отчитането на напредъка по прилагане на мерките от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), както и в анализа на пропуските и проблемите по прилагането й в координацията с ЕК.
Участвала е в много обучения и обмяна на опит с други страни-членки на ЕС като Франция, Австрия, Литва. Говори английски и турски език. Владее руски и френски език. С днешна дата Алиева Вели е зам. изп. директор на ДФ Земеделие.