Руското правителство е внесло в Държавната дума проект за изменение на закона за търговията с петрол и природни суровини. Той е съгласуван с президента, съобщават на сайта на кабинета. Основната и най-интересна за нас, българите, промяна е превръщането на „отстъпката Газофлот“ в универсална държавна политика, както и крупното увеличаване на размера и.
Припомняме, че отстъпката „Газофлот“ е отстъпка на руската държава в цената на природния газ за приятелски страни. Така например Беларус и доскоро Украйна купуваше руски газ на цена с 35 % по-ниска от пазарната. В замяна на това руският Черноморски флот ползваше безплатно военните си бази в Крим, според който договор Москва имаше право да ги ползва до 2042 г. Това държавно решение за продажбатана евтин газ беше изключение единствено и само за Беларус и Украйна. И то облекчи изключително много икономиката на Украйна, а Виктор Янукович си направи добре сметката, и отказа да се присъедини към сриващия се ЕС, с надеждата да влезе в ЕврАзийския съюз с неговите евтини суровини и енерго-източници.
Огладнелите и зажаднели за ограбване на чужди държави западняци обаче му спретнаха преврат… Украйна пое твърд курс към Европа… И сега плаща на Русия скъпи и прескъпи газ и петрол, а икономиката й колабира.
Сега Путин очевидно иска да превърне тази преференциална политика във всеобхватна и ясна, а не да се договаря страна по страна.
Според новия законопроект на руското правителство, всяка държава от ЕврАзийския съюз, както и страните, сключили споразумение със съюза, или „кандидатки“ за членство внего, ще получават с 50% по-евтини газ и петрол.
Ако законът бъде приет от руската Дума, което е почти сигурно с оглед на мнозинството от 70 % депутати от управляващата партия, това означава, че България би могла да спестява около 3 милиарда долара годишно от разходи за руски петрол и газ.
В момента за тази цел страната ни харчи около 6 милиарда долара на година.
Добиването на статут на „кандидат“ за член в ЕврАзийския съюз става с декларация от точно 1 страница, подадена в централата на ЕврАзийския икономически съюз в Москва. Малко хора знаят, че кандидатстването в организацията всъщност не ни задължава в крайна сметка да влезем, в случай че много се страхуваме от „руската мечка“.
Да не говорим, че сумата от 3 млрд. долара годишно, която бихме си спестили като членове на ЕврАзийския съюз далеч надвишава нетната ни печалба от еврофондовете, която към момента е под 1 милиард евро, и то ако ни платят всичко. В момента това не се случва, защото за да пести пари, ЕС непрекъснато ни измисля всевъзможни нарушения и ни налага глоби.
Но дори да се приеме пълният размер на ползата от еврофондовете, то той е точно 3 пъти по-малък от разликата в цената на скъпите нефт и газ, без отстъпката. Хич да не отваряме и дума пък, че еврофондовете са едва до 2020 г., след което плащанията към бедна България спират… и държавицата ни остава на минус, на волята на Господ и Провидението.
Очевидно е, че управляващите в Русия са подбрали точния момент за изключително примамливото си предложение за набиране на нови страни – членки в Евразийския съюз. Защото само след 2 години много източноевропейците ще си зададат ребром въпроса: „Защо ни е изобщо този ЕС, след като дори парите спря. Но пък ни остави в наследство милиони арабски мигранти, гей паради и третополови същества.
Дали България ще е първата страна, напуснала ЕС, за да се присъедини към Евразийската икономическа общност. Надали! Защото много преди нас да се възползват от новия руски закон чакат унгарецът Орбан и чехът Земан, които далновидно поддържат силно приятелски отношения с Путин.