Гигантска загуба от 332 млн. лв. отчита държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” за 2018 г. Подобен негативен резултат вероятно е абсолютен рекорд в корпоративната история на България. Сумата е над половината от приходите, които има въглищната централа за миналата година.
От финансовия отчет на дружеството става ясно, че отрицателният финансов резултат е два пъти по-голям от отчетения за 2017 г., като основната причина е повишената цена на въглеродните емисии. Общо натрупаната загуба вече е 605.5 млн. лв., а дълговете са над 864 млн. лева. ТЕЦ-ът буквално е изправен пред фалит, тъй като текущите му пасиви надвишават активите с близо 909 млн. лева.
За да бъде спасена централата, БЕХ подготвя процедура за увеличение на капитала на дружеството, но това ще има само временен ефект. Ако на пазара на електроенергия не настъпи някаква кардинална промяна, която да повиши значително цените, загубата на ТЕЦ “Марица-изток 2” ще продължи да расте, като прогнозите са, че през тази година може да достигне дори половин милиард лева.
Заради лошото финансов състояние не могат да се правят необходимите инвестиции. Проблемите на ТЕЦ “Марица-изток 2” неизбежно ще започнат да се прехвърлят и към държавните “Мини Марица-изток”, тъй като в един момент може да спре да плаща за доставените въглища. Според отчета към края на миналата година натрупаните дългове само към мината са около 150 млн. лева и няма изгледи да намалеят.
Задушаващите квоти
Най-големият разход на ТЕЦ “Марица-изток 2” е този за емисиите CO2 – 363.3 млн. лева. Тази сума реално представлява 57% от общите приходи на дружеството, които през миналата година са били 636.7 млн. лева. Макар да изглеждат внушителни, плащанията за квоти ще стават все по-големи. Причината е, че от началото на 2019 г. те се значително по-скъпи – ако 2018-а започна с цената от 7-8 евро за тон и към края стигна около и над 20 евро, то през последните месеци стойността на квотите надхвърля 25 евро/тон, а през април дори премина границата от 27 евро. Прогнозите са, че в следващите месеци ще има и нива от над 30 евро за тон. При това положение, ако ТЕЦ “Марица-изток 2” запази нивата си на производство, ще трябва да отдели за вредни емисии около 500 млн. лв. през 2019 г.
На този фон няма никаква оптимизация на разходите за персонала, които за поредна година са над 110 млн. лв. Проблемът е, че в централата работят над 2400 души, или три пъти повече от тези в двата частни ТЕЦ-а в маришкия басейн. Поддържането на толкова много служители е неоправдано и от гледна точка на производството – през миналата година е използван малко над 70% от разполагаеми капацитет на енергоблоковете. Очакванията са, че през 2019-а централата ще работи още по-малко, тъй като НЕК не смята да разчита на нея за регулирания пазар както досега и тя ще трябва да продава само на борсата. Въпреки това съкращения не се предвиждат, а се търсят варианти за държавно субсидиране на дружеството. Отделно компанията е направила дарения за 5 млн. лв., издържа и футболния клуб “Берое”.
Наливане на милиони
“Това, което сме установили като необходимост за ТЕЦ “Марица-изток 2″, е увеличение на капитала с около 600 млн. лева”, заяви преди месец шефът на БЕХ Петьо Иванов. По думите му по този начин ще се “даде допълнителен живот на централата”, която в противен случай би изпаднала в несъстоятелност. За да може държавният енергиен холдинг да увеличи капитала на ТЕЦ-а обаче, е необходимо разрешение от Европейската комисия за предоставяне на държавна помощ. “Ако бъде преценено, че това не е държавна помощ, в момента, в който получим такъв документ, ще предприемем стъпки за промяна на капитала”, уточни Иванов.
Идеята е БЕХ да конвертира в капитал част от кредитите си към ТЕЦ “Марица-изток 2”, така че да не се налага привличането на допълнителни средства.
Спирала от дългове
От финансовия отчет на дружеството става ясно, че общо задълженията му са над 864 млн. лв. От тях 80 милиона са банкови кредити и други търговски задължения, а останалите 764 млн. лв. са към свързани лица. Основно ТЕЦ-ът дължи пари на БЕХ – 489 млн. лева са текущите задължения, а още 120 млн. лв. са нетекущите.
В началото на тази година е бил подписан договор с БЕХ за консолидиране на по-голямата част от натрупаните задължения, включително и лихвите, с нов заем от държавния холдинг за 485 млн. лева. Той ще бъде със срок на погасяване до края на 2023 г. и гратисен период през 2019 г., като по него не са предоставени обезпечения.
Междувременно БЕХ предостави още 360 млн. лв. на централата за закупуването на недостигащите въглеродни емисии за 2018 г., които обаче ще бъдат отразени в годишния финансов отчет за 2019 година.