От 12 юни стартира специализирана полицейска операция по охрана на селскостопанската продукция и обезпечаване сигурността в черешовите масиви в община Кюстендил, обяви комисар Васил Паргов, началник на „Охранителна полиция”, съобщава struma.bg.
Проведени са срещи с кметовете и кметски наместници на трите общини Невестино, Кюстендил и Бобов дол, където са разположени най-големите черешови масиви, където ще бъде извършено прибирането на селскостопанската продукция, уточни той.
В срещи са уточнени местата, където ще бъдат изградени пунктовете за изкупуване на черешовата продукция. По този начин се регламентират местата, където ще бъде осигурен общественият ред пред самите пунктове за недопускане извършване на нарушения.
В хода на операцията ще бъдат изградени КПП-та при село Коняво и Драговищица за проверка на лица и вещи, за да не се допуска транспортирането на нерегламентирана продукция. Ще бъдат осигурени и автопатрули.
„Ще се прави анализ, на базата на който ще се предприемат допълнителни действия къде да бъдат съсредоточени автопатрулите. Ако има по-голямо узряване на продукцията в определени населени места, там ще бъдат насочвани автопатрулите.
В хода на операцията ще се извършват проверки както по Закона за движение по пътищата, така и по Закона за българските лични документи, като се спират лицата, проверяват се техните документи с цел да се знае къде се намират и кои лица извършват прибирането на продукцията като наемни работници.
Създаваме допълнителна организация тези лица да бъдат на места, откъдето ще се извозват. Създаваме организация след 20.00 часа да няма такива лица в районите на масивите, да не се допускат нарушения“, заяви комисар Паргов.
През миналата година са проверени 985 МПС, 1125 лица, съставени са актове по Закона за движение по пътищата – 125 нарушения. Установено е едно лице, което е управлявало под въздействие на алкохол, образувано е досъдебно производство.
„Вследствие на създадената организация по охрана на черешовите масиви искам да кажа, че има ефект това нещо. За миналата година, когато е провеждана операцията, няма нарушения на обществения ред, както и кражба на селскостопанска продукция“, обобщи комисар Васил Паргов.
Дъждовното време удря тежко черешовата реколта в Кюстендилско. Тази година плодовете зреят рекордно късно, заради липсата на достатъчно слънце и високи температури. Това е довело до недостатъчно опрашване на цветовете по дърветата. Освен всичко друго производителите очакват недостатъчното слънце да се отрази и на качеството на кюстендилската череша, голяма част от която и тази година ще остане непродадена, заради слабия пазар на родната продукция.
”Черешата няма да може да натрупа необходимите захари и киселини, тоест тя ще остане не така сладка, както сме я запомнили. Ние сме известни като региона с най-сладката череша. В момента тези плодчета, които държа в ръката, те са неоплодени, и дървото ги изхвърля”, заяви пред nova.bg Димитър Сотиров, зам.-директор на Института по земеделие в Кюстендил.
Проблемите с реализирането на черешовата реколта са от години. „Производителите ще изпитат трудности от реализирането на своя черешов плод”, обясни Сотиров. Средният берач обира 50-60-80 кг на ден. За да покрие производствените разходи, производителят трябва да ги продава над 3 лева, допълни Димитър Сотиров.