Състоя се шествие в памет на опозиционера Немцов, освободен бе активистът Дадин, отвори пореден предизборен щаб опонентът на Кремъл Навални. Нима започва политическо затопляне в Русия? Как ли пък не, пише Юрий Решето, “Дойче веле”.
Москва, Пушкинският площад, неделя, 26 февруари. В центъра на руската столица отеква с часове възгласът “Русия без Путин!”. По време на шествието в памет на убития преди две години опозиционер Борис Немцов хиляди скандират и други лозунги – например: “Долу ръцете от кримските татари!”. Полицаите гледат, но не се месят. Подобни сцени се разиграват в Санкт Петербург, Нижни Новгород, Новосибирск. Няма “респектирани”. Няма задържани.
Сибир, Барнаул, същия ден. Излиза на свобода Илдар Дадин. Първият активист с реална присъда – затвор за нееднократни нарушения на реда за провеждане на митинги, прекарал зад решетките повече от година. Незаслужено, признаха властите в крайна сметка. Той ще получи обезщетение за моралните и материалните вреди. И смята да продължи своята битка – ще се бори за правата на лишените от свобода, срещу изтезанията в затворите.
Екатеринбург, Урал, същия уикенд. Опозиционният политик Алексей Навални, повел избирателна кампания, открива третия си предизборен щаб в страната. Той нарича Кремъл “групичка мафиоти, които си живеят като шейхове и крале”. Навални иска да им отнеме властта и да стане президент на Русия още догодина. Уверява, че никой не може да го спре.
В страната все така е мразовито
Съвпадение? Или през февруари 2017 г. в Русия внезапно е дошла политическа пролет? Не. Тук все още е студено и мразовито. На участниците във възпоменателното шествие за Немцов не бе разрешено да минат край мястото, където бе убит – по Големия Москворецки мост, водещ към Червения площад. Да ги пуснат толкова близо до Кремъл според чиновниците вече ще е прекалено. Вместо това униформени “прочистват” нощем импровизирания народен мемориал на мястото на убийството, където хората носят цветя.
Данин е освободен, защото правосъдните органи признават, че са сгрешили – но само формално. Грешката уж била в съдопроизводството, а не в закона. А законът си действа – нека жителите на Русия все тъй се страхуват да не осъмнат в затвора, ако протестират срещу путинската система.
Колкото до Навални, тепърва ще разберем какво пространство за маневри ще му оставят. Кремъл още не е заел категорична позиция спрямо опозиционера. Засега основателят на Фонда за борба с корупцията смята да се бори за конституционното си право да заема изборни длъжности, при все че е осъждан по делото “Кировлес”.
Засега. Защото е достатъчен и най-дребен, незначителен повод, за да пратиш човек зад решетките. Тогава избирателната кампания на Навални моментално ще приключи.
Да пазиш привидното благоприличие
За властта е далеч по-изгодно да позволи няколко хиляди души мирно да минат през центъра на Москва – нека да протестират срещу едно от най-дръзките политически убийства на съвремието. По-изгодно, отколкото да разпръсне със сила хилядите демонстранти, циментирайки своя имидж на жестока полицейска държава.
Далеч по-изгодно е да пусне на свобода един опозиционен активист – помнете, след година и нещо в лагер, – човек, успял да привлече вниманието на световната общественост към своята съдба, човек, претърпял изтезания. По-изгодно, отколкото да продължи с мъченията, та светът да се ужасява колко е лошо, безчовечно и жестоко всичко в затворите на Русия.
По-изгодно е да запазва привидната демокрация, да търпи единствения истински опозиционер, претендиращ за президентския пост. По-изгодно, отколкото да го арестува. Поне засега.