понеделник, декември 23, 2024

Плащаме 67% по-скъпа вода от 2 г. насам и ще се качва още

Date:

Сподели новината.

Водата почти в цялата страна от 1 януари поскъпва. Изключение прават 4 ВиК дружества, за които е предвидено поевтиняване – Добрич (с 15,4%), Хасково (с 6,2%), Кърджали (с 1,2%) и Ловеч (с -0,9%).

В останалите 24 области увеличението е от 0,8 до над 19 на сто.

Най-голямо то е в Сливен – 19,2%, и кубик вода там ще струва 4,65 лв. Но най-много ще плащат в Разград, където цената ще е 6,228 лв., въпреки че увеличението е само с 2,1 %. Втората област по ръст е Силистра – 6,12 лв.

На заседание в КЕВР стана ясно, че средното увеличение за страната от 2020 г. досега е 67%, а в София е 20 на сто. Поне до 2026 г. ВиК услугите ще поскъпват, защото това е предвидено и в приетите бизнес планове на дружествата за периода 2021-2026 г. и КЕВР стриктно ги спазва.

В цените по години са предвидени инвестиции, които компаниите трябва да направят, за да подобрят качеството на услугите и да намалят загубите по мрежата, които на места стигат 70- 80, дори 90 на сто.

А намалението на цените в четирите области е тъкмо заради това, че не са постигнали намаление на загубите, мерките за които са калкулирани в цената.

Защо ще продължи да поскъпва водата?

Неглижирането на ВиК сектора през годините доведе до остаряване на мрежата и до големи загуби на все по-ценната вода. Това е съчетано с хроничното безводие при суша в големи и малки населени места.

Към 11 декември на режим на водата бяха 300 населени места с 430 000 жители. Хронично, тъй като от 80-те години на миналия век Плевен, Ловеч и Севлиево например при засушаване минават на режим. 40 г. не стигнаха да се реши проблемът с язовир “Черни Осъм”, който при спадане нивото на водата неизбежно води към режим.

В началото на декември в Плевен министърът на околната среда и водите Петър Димитров съобщи, че

загубите по мрежата в града са 70%

и състоянието на амортизираната водопреносна мрежа е неглижирано повече от 35 г. Режим в Плевен няма, но се прогнозира, че още през февруари пак ще спрат чешмите.

Другият проблем е дали наистина големите загуби във ВиК мрежата в страната са риални, защото повечето оператори не мерят при влизане на водата в мрежата, а я изчисляват на база водоползване. В плана за възстановяване и устойчивост имаше проекти за поставяне на водомери при входа на ВиК системите, но никой не се е наел да направи подобен проект и той не остана в плана.

“Софийска вода” е една от малкото компании, които мерят водата не само на входа, но е разделила града на зони и подзони, за да се вижда къде се губи най-много. Мениджъри й са готови да окажат помощ на колегите си в страната.

Неведнъж е коментирано, че трябват милиарди инвестиции в мрежата, а министърът на околната среда и водите заяви на заседание на съвета за водите към ведомството, че само в програмата на МРРБ за общините имало 7,1 млрд. лв. Но тази програма далеч не е само за ВиК инфраструктурата./ “24 часа”

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Какво се знае за заразяването с птичи грип при говедата?

На фона на вълна от докладвани инфекции с птичи...

Майко мила! Близо 130 000 превозни средства са напуснали София за 2 дни

Общо 129 610 пътни превозни средства, от които108 586...

Дерайлиралият край Батановци влак отнесъл постройка и разсипал въглища в частен имот

Станалият по-рано днес инцидент, при който четири вагона от...

Кошмар на релсите край Дряново

15 души на гара „Царева ливада“ и над 40...