Газовото дружество “Овергаз” отчита сериозен ръст на новоприсъединените клиенти през последната година. Само през 2016 г. броят на битовите абонати расте със 74%, а небитовите се увеличават с 24 на сто спрямо година по-рано. Това показва доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране. Той е направен в резултат на искане на газовото дружество да бъдат изравнени цените за различните видове клиенти в отделните лицензионни територии на страната, които то обслужва.
Компанията има пет лицензии за разпределение и снабдяване с природен газ. В техните територии влизат както големи областни градове – Столичната община с Банкя и Божурище, Русе, Велико Търново, Бургас, Варна, Стара Загора, Пазарджик, Кюстендил, Монтана, така и по-малки общини като Попово и Първомай и др.
Изравняването на цените има за цел да се стимулира газификацията в страната, посочват от дружеството. Така ще се повиши и конкурентоспособността и достъпността на природния газ в битовия сектор в икономически неразвити територии, е записано още в мотивите. Ценовото заявление е за периода 2017 -2019 г. Еднаквите цени ще важат за различните видове абонати – стопански с равномерно потребление, стопански с неравномерно потребление, битови.
В момента клиентите на дружеството са над 60 000 битови и над 3000 обществено-административни и промишлени. Все пак обаче като цяло компанията отчита забавяне на темпа на присъединени клиенти в последните няколко години. Заради икономическата криза и предприети енергийно ефективни мерки намалява и потреблението на природен газ от отделните потребители. Пречка пред преминаването към този вид отопление за битовите клиенти е първоначалната инвестиция за изграждането на газови и отоплителни инсталации. Въпреки това от “Овергаз” отчитат пред енергийния регулатор положителния имидж на природния газ като алтернатива на другите енергоизточници.
В идните три години от “Овергаз” очакват слаби промени в приходите от разпределение и доставка на природен газ за клиентите си. По първото перо през тази година прогнозите са за приходи от 50.9 млн. лева, които ще достигнат 52 млн. лева през 2018 г. и ще останат почти без промяна през 2019 г. – 52.7 млн. лева. Планираните инвестиции за три години напред са в размер на 24.6 млн. лева. В нови разпределителни газопроводи и отклонения ще бъдат инвестирани 16.8 млн. лева, показва още докладът. Потреблението на природен газ ще се увеличава – от 280.9 млн. куб. метра през тази година до 321.5 млн. куб. метра след три години. Пр