неделя, ноември 24, 2024

От септември отварят врати 18 нови български училища в чужбина

Date:

Сподели новината.

От следващата учебна година 18 нови неделни училища в чужбина ще приемат български деца, съобщиха от Министерството на образованието и науката. 13 училища се откриват в Европа (Испания, Малта, Кипър, Германия, Великобритания) четири – в Северна Америка (в щатите Масачузетс, Ню Джърси, Илинойс) и в Квебек, Канада. Българско неделно училище ще има и в столицата на Обединените арабски емирства Абу Даби.

Така българските училища в чужбина стават общо 190. През миналата година училищата зад граница, подпомагани от българската държава, бяха 175.

От списъка отпадат две училища – във Франция и Украйна. Дейността им е прекратена по тяхна молба до министъра на образованието и науката.

Училището в Кипър съществува и сега. Въпреки това е включено в списъка на новите, защото е сменена организацията, която го управлява.

Предложенията за утвърждаване на списък от български неделни училища в чужбина са направени от междуведомствена комисия. Тя включва представители на МВнР, Министерството на културата, МОН и Агенцията за българите в чужбина. В комисията са постъпили 34 предложения. 28 от тях отговарят на изискванията. Шест са отхвърлени, защото организацията, която кандидатства за разкриване на училище, не отговаря на изискването да е извършвала образователно-културна дейност най-малко една учебна година преди подаване на предложението.

Очаква се през следващата учебна година българската държава да подпомогне финансово обучението на над 20 000 деца и ученици зад граница. Те изучават български език и литература от подготвителна група до XII клас, история и цивилизация и география и икономика на България. В училищата има и извънкласни дейности, свързани със съхраняването на националната идентичност, култура и традиции.

За младежите се организират кандидатстудентски курсове за кандидатстване в български висши училища.

През учебната 2016/2017 година българските неделни училища са получили от българската държава 8 055 896 лева. Средствата се отпускат по силата на правителствено постановление от 2011 г. и по националната програма „Роден език и култура зад граница”, която всяка година се одобрява от Министерския съвет.

За да бъде вписано едно неделно училище, е необходимо организацията, която кандидатства, да осигури материална база за обучение на най-малко 10 ученици, да има една година опит в образователни дейности и квалифицирани учители. Изисква се също към училището да е сформиран родителски съвет. Към документите се прилага и съгласувателно писмо от представителите на дипломатическите мисии на България в чужбина.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ще има ли войни за вода

Haмaлявaщитe pecypcи в cвeтoвeн мaщaб тpябвa дa ce paзглeждaт...

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...