Има два важни въпроса за решаване – цени и доходи. И има две групи мерки – икономически и социални. Това, което се реши вчера, надявам се да се реши и днес на преговорите с транспортния бранш е изключително важно. Преди време формулирахме решението, тогава звучеше много екзотично – решението за цените на ток, газ и петрол. За газа – тогава казахме да бъде на цената на доставките на “Газпром”, а разликата да се поеме от държавата. Не се прие веднага добре, от вчера вече е факт. По отношение на електричеството – да продължи подкрепата към бизнеса – факт, бизнесът ще си получи компенсациите. Позицията ни – забраната за внос на руски петрол да не важи за България, вече е изразена през Европейската комисия. Следват още няколко стъпки, за които по-малко се говори, но ще повлияят на инфлация и цени – премахването на акциза за газ, което готвим, премахването на акциза за някои енергоносители и има едно, което малко се коментира,у но аз искам да го представя – заради инфлацията се блокираха много обществени поръчки и доставки. В един момент цялата страна се блокира – фирмите не могат да изпълняват държавни поръчки, строителството спира. Предвиждаме индексация на цените на стоките в индустрията с до 15 процента и то със задна дата от юни 2021 г. Тези няколко мерки ще дадат оздравителен ефект, ще дадат тласък на икономическите отношения.
Това каза вицепремиерът, министър на икономиката и лидер на БСП Корнелия Нинова в предаването “Лице в лице” по Би Ти Ви.
“Това, че в момента помагаме, няма да има краткосрочен ефект. Ако сега спасим икономиката и фирмите да не затворят и не освободят хора да станат безработни, работейки, индустията ще има добавена стойност. Мерките, които сега предприемаме имат визия”, убедена е тя.
“Не трябва да боравим с усещания в политиката, трябва да боравим най-малко с документи и с аргументи. Имаме договор между България и Република Северна Македония, ратифициран от българския парламент. Докато този договор не се изпълнява, не може да се вдигне ветото за Македония. Каквато и промяна да се прави, трябва да се направи от българския парламент. Българският премиер, който и да е той, каквото и да обещава, или не, нищо не може да направи без правителството и решения на парламента”.
По този начин Нинова отговори индиректно на различните позиции на Кирил Петков и Слави Трифонов за отношението на България към Северна Македония и на външния министър Теодора Генчовска, която каза, че България има две външни политики.
“Питайте ги, поканете ги да обяснят какво имат предвид. Аз казвам нашата позиция. Имаме договор, докато не се изпълнява този договор, не можем да вдигнем ветото. Нашата позиция е категорично против това. Ако има промени, това трябва да стане през институциите на България – Народно събрание и правителството, а не самосиндикално, от който и да е лидер, премиер или така нататък”, каза още Корнелия Нинова.