Установен е огромен брой случаи на ранен пубертет сред момичетата в пандемията, сочи доклад, публикуван едновременно от “Вашингтон пост” и “Фулър проджект”.
В някои случаи момичета на 5-годишна възраст са започнали да развиват гърди, а при други е започнала менструация, преди да са навършили 8. В същото време социално и емоционално това са все още малки деца.
Неочакваният, но обезпокоителен ефект няма доказано обяснение. Лекарите само правят предположения, а родителите се тревожат. Състоянието е много необичайно и водещ индикатор за други психични и физически здравословни проблеми.
Несъмнено голямата жертва са засегнатите деца. В потвърждение на минали наблюдения нетипичното изпреварило времето си състояние увеличава депресията, хранителните разстройства, злоупотребата с вещества и антисоциалното поведение.
За преждевременен пубертет се говори, когато половото развитие започне по-рано от очакваното. За нормално се смята да започва около 8-годишна възраст за момичета и 9-годишна възраст за момчета.
Според епидемиологичните статистики от последното столетие ранният пубертет засяга средно 1-2 от 10 000 деца, 10 пъти по-често момичетата. Но по време на пандемията лекари и родители по целия свят отбелязват значителен скок на случаите.
Досега медицината обясняваше преждевременното полово съзряване с генетични синдроми в резултат на мутации, проблеми с централната нервна система или тумори – на яйчниците, надбъбречните жлези, хипофизата или мозъка. В 90% от случаите сред момичетата причината никога не се установява.
От началото на пандемията съобщения за необичайно увеличаване на момичета с преждевременен пубертет се трупат от цял свят, включително в публикации от Италия, САЩ, Турция. Индийски педиатър разказва, че в годините преди COVID годишно е имал 20-ина такива случаи, а сега са около 300.
Според лекаря нарастването на случаите на ранен пубертет е свързано с пандемията, при която децата се крият в домовете си, с продължително излагане на електронни устройства, повишена консумация на нездравословна храна, повишен стрес и намалена физическа активност – всички известни фактори за увеличаване на риска от ранен пубертет.
Проучване, публикувано през януари 2021 г., изследва деца в пет италиански центъра по ендокринология и установява, че 328 момичета са били насочени за съмнение за преждевременен пубертет в продължение на седем месеца между март и септември 2020 г. За същия период година по-рано са били 140. В дискусионната част на публикацията учените правят връзка със “сложните промени в начина на живот, свързани с блокирането”.
Д-р Адиаха Спинкс-Франклин от Детската болница на Тексас също разказва за рязко увеличаване на момичетата с преждевременен пубертет.
Лекарите от проучванията най-често подозират като фактори стреса, затлъстяването в резултат на намалена физическа активност и повишено излагане на химикали с хормонално въздействие като страничен фактор./ “24 часа”