Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

петък, май 9, 2025

Не било възможно да се издават само електронни рецепти от началото на май

Date:

Сподели новината.

Реално не е възможно да се издават само електронни рецепти от началото на май, твърди личен лекар.. „При домашно посещение не е ясно кога се изписва рецепта. Необяснимо е човек в по-сериозно състояние, който е извикал лекар вкъщи, как ще си вземе рецептата, предписана онлайн? Няма техническа възможност да се издават само електронни рецепти от 1 май, защото няма как да се случи извън кабинета, а някои колеги нямат и нужния софтуер. Не всеки има телефон, на който може да се инсталира необходимото приложение“. Това заяви за „Денят на живо“ по NOVA NEWS д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар.

По думите ѝ медиците работят с лична информация на пациентите и не е редно тази информация да се носи в телефона. „Как ще бъде защитена информацията, когато издаваме рецепта през телефона си? Когато има срив в системата какво ще се случи, пациентите няма да могат да си получат лекарството? Трябва да бъдат издавани едновременно и хартиени рецепти, за да не се забавя лечението им“, смята тя.

Според нея новите електронни рецепти ще отключат здравен туризъм. „Поискахме да имаме право да назначаваме антигенен тест, но това не се случи“, посочи медикът.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Обявеното от Путин 3-дневно примирие влезе в сила, няма дронове над Украйна

Обявеното от Владимир Путин 3-дневно примирие влезе в сила, съобщава...

Затворник почина в Кремиковци

Лишен от свобода е открит мъртъв в затвора в...

Депутатите улесняват производството от ВЕИ

Депутатите приеха на второ гласуване законопроект за изменение и допълнение на...

Украйна обмисля преминаване от долар към евро

Украйна започва да обмисля отказ от щатския долар, като...