Статията е от 2012 година и отразява състоянието на местната и националната икономика в онзи момент. Спирането на работа на Фазерлес бе прието с много тревога в града. Стотици семейства се изхранваха в дружеството. За радост спирането на работа бе временно, като заводът продължава да работи и днес, и дори дава дивидент на своите акционери. Публикуваме статията без съкращения от репортаж в БНТ.
“Най-голямото промишлено предприятие в Силистренска област – заводът за производство на дървесно-влакнести плочи, спря работа, поради липса на суровина.
Това се случва за първи път в 35-годишната история на предприятието, казаха от ръководството. Основната причина за ситуацията е хаосът при търговията с дървесина в страната.
Близо 300 работници през следващите 2 седмици ще си стоят в къщи, защото няма какво да преработват. Предприятието няма нито един договор за доставка на суровина и складовете вече са празни.
До тук се стига след влизането в сила на новата наредба на земеделското министерство за ползването на дървесина от държавния горски фонд. Тя е изготвена още в средата на миналата година, но после е променена.
Инж. Манол Тодоров – изпълнителен директор: „В такава посока, че максимум дървесина да се отклони не към производителите, а към експорт. Сега чии интереси обслужва, аз не мога да кажа, не знам, но определено обслужва интереси. Иначе нямаше как да се получи такъв неконтролируем износ.”
Над 1 млн. куб. м. дървесина са изнесени от страната през м.г. По-голямата част – за Турция, твърдят от бранша. Продажбата на дървесина през стоковата борса допълнително спъва работата на преработващите фирми.
Манол Тодоров: „Всичката дървесина се изкупи от фирми, които нямат нищо общо с дървопреработващия бранш. Изкупи се от търговци, които сега предлагат тази дървесина на различни купувачи, разбира се, завишена с десетки проценти.”
Тодоров смята, че така се създава изкуствен дефицит на суровина, което блокира работата на преработвателите, а стотици работници са заплашени трайно да останат без работа.
Държавата е монополист в търговията с дървесина и не е редно да толерира търговците за сметка на преработвателите. От предприятието настояват за спешни промени в нормативната уредба, възможност за пряко договаряне и временна забрана на износа на технологична дървесина.”