На четвъртия ден от протеста си миньорите и енергетиците формулираха исканията си към правителството. Те са в шест точки, а до медиите бяха разпратени от пресцентъра на КТ “Подкрепа”.
Осигуряване на механизъм за капацитет на въглищните централи, като критична инфраструктура на енергийната система за страната.
Незабавно изпълнение на решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023 г.*
Започване веднага на изработване на енергийна стратегия на Република България до 2050 г. със задължително участие на социалните партньори.
Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови потребители от януари 2026 г., до достигане на средноевропейски нива на домакинствата в положение на енергийна бедност.
Прозрачност на процедурите по инвестиционните намерения и включване в Териториалните планове на централите, мините и засегнатите общини в съответните региони с техните проекти.
Категорично отпадане от ТП на предприятие за конверсия на въглищните региони.
*Решението от 12.01.2023 г. е за предоговаряне на Плана за възстановяване и развитие, като по-конкретно се искаше отпадане на поетия ангажимент от страната за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2025 г. Тогава депутатите гласуваха задължението към министър Атанас Пеканов от служебното правителство на Гълъб Донев.
Кабинетът напомни: Териториалните планове са публични, но трябва да се четат
Кабинетът напомни: Териториалните планове са публични, но трябва да се четат
Именно те бяха сочени като основен мотив миньорите и енергетиците да излязат на протест
Днес е четвъртият ден от протеста, който затвори движението през Прохода на републиката и по АМ “Тракия”. Тази сутрин протестиращи пробиха полицейския кордон и излязоха и на АМ “Струма”. Миналата седмица енергетици и минори обявиха протест, тъй като не бяха съгласни с Териториалните планове, но така и не посочиха конкретни несъгласия, а на самите протести бяха издигани лозунги като “спасяването на енергийната независимост и суверинитет на България”.
Протестиращите, а и синдикатите не откликнаха и на поканата на премиера Николай Денков за разговор вчера, а в събота изгониха министъра на енергетиката Румен Радев, който отиде директно при блокадата на “Тракия”. Ден преди това миньорите отказаха да разговарят и със заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, когото изгониха.