неделя, ноември 24, 2024

Министърът на образованието: В някои вузове 70% от преподавателите не изпълняват и минимални критерии!

Date:

Сподели новината.

Министерството на образованието и науката (МОН) предлага актуализирани минимални национални изисквания за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности във висшите училища и научните организации.

Освен това МОН разработва общ подход за академично израстване на преподавателите в университетите и тяхната периодична оценка (атестация). Той се основава на единни критерии, съобразени със спецификите на професионалните направления и научните области.

“Има две основни системи за контрол във висшето образование, които в момента не работят особено добре”, подчерта в интервю за предаването “Хоризонт до обед” на БНР министърът на образованието акад. Николай Денков:

“Едната е оценката на преподавателите, а другата е оценката на висшите училища. Основният проблем и в двата случая е, че тези системи в момента са много субективни, което позволява след процедури, понякога след попълване на тежки документи, накрая всички да бъдат отличници, с много малки изключения, които по-скоро потвърждават правилото както по отношение на преподавателите, така и по отношение на преподаването във висшите училища. Основният проблем е, че системата работи така, че преподаватели оценяват по същество себе си, независимо дали става въпрос за отделен преподавател или за институции. По тази причина, комбинирана със субективния подход, резултатът е, че всички са отличници, затова основната идея е системата да бъде променена радикално и винаги анализът да започва от обективни данни, които се вземат от независими източници, така че дискусията каква е ситуацията, какво може да се подобри, започва от обективна информация, а не се базира на субективно усещане”.

Пет групи показатели са включени в новата методика за оценка на преподавателите, предложена от МОН. Очаква се атестацията по новите правила да бъде основна и при промяната на заплащането на преподавателите.

Министърът обясни, че ще се вземе предвид и мнението на студентите. Той очаквал съпротива от някои висши училища.

Акад. Денков призна още, че в университетите у нас има преподаватели, които не изпълняват и минималните изисквания, заложени в Закона за развитие на академичния състав – професори, доценти. В някои вузове такива били почти 70 на сто от преподавателите и затова било нормално те да се чувстват застрашени от готвената реформа.

Голям проблем в академичната общност у нас оставало и плагиатството. За студентите ще бъде въведен специален курс.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Украйна е загубила над 40% от завзетата територия в Курска област

Украйна загуби над 40% от територията в Курска област,...

Путин не е самоубиец, а шахматист, който си крие ходовете

В света не е предприемана ядрена атака от 9...

Страшен скандал гърми в родната армия, хора изхвърчат като ракети

Направени са рокади във възлови дирекции на Министерството на...

Скандал в болницата в Кюстендил

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" (ИАМН) започна извънредна проверка в болницата...