На посетителите в археологическия град Паган (наричан още Баган) в Мианмар (Бирма) отново ще бъде забранено да се изкачват на известните пагоди. Властите въведоха забраната миналата година, но после я отмениха, тъй като туроператори алармираха, че това ще се отрази негативно на бизнеса.
Повторното въвеждане на забраната обаче сега е заради кандидатурата на Паган за част от списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. За да получат такъв статут, властите трябва да докажат, че вземат достатъчно мерки да защитят паметниците.
Храмовете в Паган, строени между 10-и и 14-и век, са свещено място за будизма. Днес това, което е останало от 2000-те пагоди и храмове, е най-големият будистки религиозен комплекс в света.
С отварянето на страната към външния свят обаче, и нарастването на туристопотока, растат и опасенията от разрушаване на историческата забележителност.
Забраната, макар и с цел предпазване на културното наследство, ще се отрази зле на туризма, тъй като сред предпочитаните от туристите занимания тук, освен разглеждането, е и наблюдаването на залеза от върха на пагодите, пише британският в. “Телеграф”.
Заради това властите обмислят други варианти да оставят на туристите възможността да се радват на природата от историческата забележителност – като например изградят изкуствени хълмове.
Друга атракция, която мнозина предпочитат, ще бъде запазена – прелитането с цветен балон над пагодите.
Не е известно кога новата забрана ще влее в сила, но и в момента някои от храмовете са с ограничен достъп от туристи заради щетите от земетресение през 2016 г., при което много от сградите бяха увредени.