Бургаският жилищен комплекс “Меден Рудник”, за който се разказват най-много легенди и вицове, навършва 100 години. Общината планира да отбележи празника с изложба от стари снимки и отправи призив към бургазлии да потърсят в архивите си. За да покаже как Кара баир/Меден рудник се е променял през изминалия век и какви хора са живели в него, управата помоли хората да оставят стари снимки в кметството или в читалище “Паисий Хилендарски 1928” на ул. “Въстаническа” – до Старата поща на комплекса. Снимките са скъп спомен, затова ще бъдат сканирани и върнати на собствениците.
Историята на прочутия “Меден рудник”, за който се твърди, че има повече население от съседните областни градове Ямбол и Сливен, е тясно свързана с тракийския въпрос. През 1913 г. близо до чешмата Кьор Исмаилица се установяват първите 10-15 семейства бежанци от Беломорието. Тогава тази територия е обхващала обширни пасища на заможни бургаски скотовъдци и общинска земя.Любопитен момент е, че по население в момента комплексът е на осмо място в страната.
През 1920 г. Община Бургас отстъпва и узаконява земята на бежанците, наричайки махалата Кара баир (Черни връх). Името е сменено на “Меден рудник” през зрелия социализъм. Тогава комплексът е застроен масово с панелни жилищни блокове, в които се настаняват млади семейства, дошли да търсят препитание и бъдеще в Бургас.
През 2010 г. бе възобновена традицията в “Меден рудник” да се провежда ежегоден празничен събор. Той се организира с финансовата подкрепа на Община Бургас, ентусиазма на екипа на народно читалище “Паисий Хилендарски 1928” и активното участие на родолюбиви жители на комплекса.
Тази година съборът ще се проведе на 19 септември и ще бъде посветен на 100-годишния юбилей. “Меден рудник” ще празнува с богата фолклорна програма, спортни и други игри. Заради очаквания голям интерес към събитието, се планира то да се проведе на бившето опитно поле до кръстовището ул. “Кооператор” – ул. “Петрова нива”.