„Добре, че са те. Българите не идват в Поморие, никога не са били особено активни тука. Руснаците идват, добри клиенти са, спасяват ни“, разказва Иван, който седи на сянка пред магазин за килими в центъра на черноморския град.
Магазините за обзавеждане в последните се радват на особена почит в Поморие, където буквално изникна нов град до старите солници в покрайнините – целият лъскав, модерен и… руски. „Викаме му Малката Москва“, шегува се Иван и посочва накъде се простира мащабното творение на имотния пазар, което рязко контрастира с останалата сиво-бетонна нова част на града.
В този град вече кипи живот. Отсега обаче е ясно – в тази част на Поморие вече се оформи местната руска общност, отчасти и поради манталитета на обитателите. А той е такъв: купи ли руснак имот някъде, води след себе си още поне трима-четирима.
На една от началните улици стои надпис „Недвижимость“, а под него се намира офисът на Анастасия Каврошина. Тя е рускиня, която живее тук и работи с руснаци, желаещи да купят имот наоколо.
„Защо Поморие ли? Балнеоложки център е, хората идват тук през цялата година, не просто като на курорт. Тези, които искат курорти, купуват в Свети Влас и Слънчев бряг. На руснаците в Поморие им допада, че могат да ползват имотите си целогодишно“, разказва тя.
Колегите й в района също изтъкват едно основните предимства на града балнеологията и лечебните кални бани край Поморийското езеро. А стане ли въпрос за балнеотуризъм, руснаците са винаги на линия.
Много от купувачите, минаващи през офиса на Анастасия Каврошина, вече дори имат претенции към детайли от жилищата си – например да има място за камина или печка. Това е принудило строителите да променят начина, по който вдигат апартаментните комплекси, тъй като в тях обикновено има климатици и няма нужда от допълнителни комини. В Поморие обаче вече се появяват и друг тип сгради според изискванията на новите купувачи.
Руснаците, които в момента идват в Поморие, са отвсякъде – Москва, Петербург, Екатеринбург… Определено обаче не носталгията по соца ги води в България, твърди Каврошина. Повечето от клиентите й са чули, прочели или са се поинтересували от възможностите в България и са
решили, че е добро място. Особено в сравнение с други любими за руския пазар дестинации като Черна гора, където обаче покупката на имот излиза около четири пъти по-скъпо.
„В България на руснаците им харесва мястото, атмосферата, отношението на местните, чувстват ги по-близки и приятни“, обяснява Анастасия Каврошина.
Самите местни хора също нямат против новите си съседи. Дразнят се единствено от навика им да преотстъпват имотите си на близки и роднини, заради който много от квартирите в района вече пустеят. За сметка на това обаче расте търсенето на всякакви услуги, а също и оборотите на хранителните магазини. Изглежда като място, в което всички имат причини за радост: руснаците са открили своето градче, а местните предприемачи – траен бизнес, от който да се издържат. Във, а може би и извън сезона.