вторник, ноември 26, 2024

Кризата удари голям завод в Троян

Date:

Сподели новината.

“Калинел” е един от големите европейски производители на текстил за дома и една от най-големите шивашки компании в страната. Фирмата произвежда декоративни възглавници, възглавници за спане, завивки, протектори, калъфи за матраци. Основната фабрика и администрацията на дружеството се намират в Троян, но то притежава производствени центрове и в Червен бряг и във Враня, Сърбия. Три четвърти от продукцията е предназначена за IKEA, като “Калинел” е един от най-големите доставчици на шведската верига на текстил за дома. Останалите количества са за международни вериги като “Метро”, “Кауфланд”, “Алди”, “Юск”, “Теско”, “Лидл” и др. “Калинел” е отчел 10% ръст на приходите за 2019 г. до почти 130 млн. лева. Заетите в двете фабрики в Троян и Червен бряг са 1530.

“Капитал” попита Марин Радевски – собственик на компанията, за ситуацията на пазара сега – след въвеждане на извънредното положение.

теми
Как се отразява на работата на компанията извънредната ситуация?

– Миналия месец произведохме колкото и през февруари 2019 г., но от 13 март досега имаме срив на производството с 60-65% от нормалните месечни обеми. Работим с 30% от капацитета си, но произвеждаме целия асортимент и складираме продукцията, защото се готвим за времето, след като пандемията приключи. Това, че складираме, засега е добре за нас, защото преди ситуацията с коронавируса бяхме на ръба – нямахме никакви складови запаси, а имаше много клиенти, които чакаха да произведем.

Миналата година инвестирахте около 19 млн. лв. в складове за суровини и материали и за готова продукция, както и в производствено хале…

– Да, нямаме проблем със складовата база. Всеки ден пълним склада с 200 – 300 – 400 палета готова продукция, но нямаме достатъчно продажби.

Напълно ли са спрели продажбите?

– Не напълно. Почти всички европейски магазини на IKEA не работят, но се очаква другата седмица в Германия да бъдат отворени. За останалите части на света в момента изнасяме най-много за Дубай. Доставяме и за магазините на “Лидл”, “Кауфланд” и “Метро”. Освен това преквалифицирахме част от производството си и произвеждаме маски – между 500 и 12 000 бройки на ден. Досега сме произвели над 120 хил. маски, част от които даряваме, а останалите продаваме на аптеки, на фирми, на банки.

Наложи ли се да освобождавате хора в сегашната ситуация?

– Нямаме освободени от работа хора. Около стотина от работниците пожелаха да си вземат платен отпуск. Администрацията ни е от 60 души, по-голямата част от които работят от вкъщи – счетоводство, търговски отдел, планов отдел. По тази причина преди получавах по около 20 мейла на ден, сега получавам по 35-40 мейла на ден.

Как се справяте с логистиката?

– Деветдесет процента от логистиката е грижа на клиента, той трябва да осигури превоза. Логистиката сега е силно затруднена. Пристигат камиони, повечето от които са чуждестранни. Като цяло клиентите ни са притеснени, защото не могат да намерят превоз.

Има ли промяна в цените на суровините, пристигат ли навреме?

– Нямаме проблеми с цените на суровините. След като епидемията в Китай свърши, контейнерите оттам започнаха да пътуват към нас. Има обаче проблем с доставките на платове от Пакистан, където от две седмици всичко е затворено. Но ние имаме на склад достатъчно материали. Да не казвам голяма дума, но при нормално търсене имаме материали за работа за три месеца напред, а при свито търсене – за по-дълъг период.

Имате ли проблеми с разплащанията?

– Към момента не, но се очакват. Засега произвеждаме, но не продаваме. Водим преговори с доставчици, с които по принцип имаме отложено плащане от месец, за още един месец допълнително отлагане.

Каква е ситуацията в сръбската ви фабрика по време на пандемията?

– Ситуацията във Враня е много тежка. Там имаме много работа, но в града имаме 15 болни от коронавирус и няколко починали. Заразата е била пренесена от таксиметров шофьор. Нашата фабрика е единствената в града, която работи. Имаме много поръчки, хората дори негодуват и искат да прекратим приемането на поръчки. Сръбското правителство обяви, че три години може да плаща минимална работна заплата на неработещите, но аз не вярвам, защото едва ли са по-богати от някои западноевропейски държави например.

През 2018 г. приватизирахте за 1.2 млн. лева общинското предприятие “Четпром” в Тетевен. Как се развива то сега?

– Предприятието в Тетевен произвежда единствено четки – от четки за зъби до четки за чистене на оръдия, но в момента тенденцията там е негативна. Няма поръчки, а обикновено знаем месеци напред какво ще работим. Направих сериозни инвестиции в сграден фонд и машини, целта е предприятието да върви във възходяща посока, но сега не смея да правя прогнози.

Какви инвестициите планирате за 2020 г. и дали плановете ви ще претърпят промени в сегашната ситуация?

– Завършваме едно производствено хале, това е втора част от инвестиционния ни проект в Червен бряг. Купили сме нови технологични линии за нетъкан текстил, очаквам още доставки на машини и доокомплектоване. Монтажът им изисква няколко месеца, но засега не знам кога ще започне. Имах и други планове, но ги стопирам засега. Знам, че ни предстоят тежки времена и затова инвестициите остават на втори план.

Как оценявате икономическите мерки на правителството?

– Икономическите мерки, предложени от правителството, са много добри. Ние ще кандидатстваме за подкрепа по схемата 60/40, защото спадът на приходите през март е повече от 20% спрямо март 2019 и ще разчитаме на компенсации от държавата за заплатите на служителите си в размер на 60% от брутните им възнаграждения (бел. авт. – схемата е само за неработещи или с частично намалено работно време). Според мен отделените за тази цел пари няма да стигнат и правителството трябва да осигури още, но всичко зависи колко дълго ще продължи настоящата ситуация.

Кое е най-голямото ви притеснение в тази ситуация?

– Заплатите. През 2018 вдигнах заплатите с 20%, през 2019 – с 8%, за момента запазваме размера им, но какво ще се случи в бъдеще – не знам. На 25 март съм платил пълните заплати за февруари, до 15 април ще платя 100% от възнагражденията за март, а оттам нататък ще търся помощ от правителството. Най-големият ми страх е, че рецесията може да продължи, което ще доведе до намаляване на работа и съкращаване на работници. Сега складираме продукция, тъй като складовите ни запаси бяха на нула, но не може безкрайно да се произвежда, без да се продава.

Какви са прогнозите ви за развитие на бизнеса?

– Не мога да правя прогнози. Ситуацията се променя всеки ден. Знам, че след като приключи кризата, ще дойде стагнацията, но колко ще продължи – не мога да преценя.

Интервюто взе Мара Георгиева

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...