неделя, ноември 24, 2024

Ключово предприятие край Стара Загора колабира

Date:

Сподели новината.

Държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” вече е на катастрофален минус – към 30 септември тази година централата има 432 млн. лв. приходи и 265.7 млн. лв. загуба. Финансовият резултат е четири пъти по-лош спрямо същия период на 2017 г. С това натрупаната загуба става почти 540 млн. лв. и ако няма промяна в цената на тока, ще продължи да расте заради високата цена на квотите за въглеродни емисии. Прогнозите са, че само за това перо догодина трябва да бъдат отделени половин милиард лева.

В същото време дълговете на дружеството са над 915 млн. лв., като то няма възможност да ги обслужва редовно. Накратко, ТЕЦ “Марица-изток 2” не е в състояние да си покрива разходите и е нужна промяна в цената, по която се купува токът й.

Заради изключително влошените финансови показатели на ТЕЦ-а министърът на енергетиката Теменужка Петкова сформира работна група, която да анализира състоянието на дружеството и да предложи конкретни мерки за стабилизирането му. Но за момента експертите все още не са излезли с конкретни предложения.

Все по-скъпите квоти

[sociallocker][/sociallocker]

От началото на 2018 г. плащанията за емисии на парникови газове превишават значително тези за въглищата и вече са най-големият разход на ТЕЦ “Марица-изток 2”. За CO2 централата е платила 259 млн. лв., от които 144 милиона само през третото тримесечие. Това се дължи на значителното повишение на цената на квотите, които поскъпнаха от 5-6 евро в началото на годината до над 20 евро през септември и октомври.

Догодина сумата за вредни емисии ще нарасне още. От една страна, се очаква средната им цена да бъде около 25 евро за тон, а от друга, през 2019 г. централата няма да получи безплатни квоти от Националния план за инвестиции и ще трябва да заплати всички емитирани количества парникови газове. В случая става дума за близо 10 млн. тона, което при цена от 25 евро за тон прави половин милиард лева. Без съществена промяна в цените, по които се изкупува токът на дружеството, тази сума ще бъде над 80% от общите приходи.

За да се справи с този проблем, България може да кандидатства за финансиране по двата нови фонда на ЕС за подпомагане на нисковъглеродните иновации. Единият може да осигури средства за модернизацията на въглищните централи в посока използване на парата при производството на електроенергия за отопление. Другият пък – за възобновяемата енергия, улавянето и съхранението на въглерод и нисковъглеродни иновационни проекти. Засега обаче плановете на управляващите се изчерпват до механично покриване на загубите на ТЕЦ “Марица-изток 2” – било то чрез част от приходите на фонда “Сигурност на електроенергийната система” или чрез заеми от БЕХ.

Задължения без край

Наред с увеличаващата се загуба държавната централа трупа и огромни задължения. Според отчета й към 30 септември те са били 257.3 млн. лв. дългосрочни и 657.7 краткосрочни, от които просрочените са близо 405 милиона.

Основно ТЕЦ-ът дължи пари на БЕХ – 462 млн. лева без лихвите. Има 5 договора за заеми – един от 2015 г. за 17.9 млн. лв., три от 2016 г. общо за 140 млн. лв. и един от 2017 г. – 89.9 милиона. Отделно през април тази година е подписано и споразумение за покупко-продажба на квоти CO2 (БЕХ купува нужните квоти за ТЕЦ-а) на стойност 214.5 млн. лева.

Върху заемите дружеството има и дължима към 31 март 2018 г. лихва в размер на 22.6 млн. лв. Точно затова на 15 октомври е било взето решение за консолидиране на всички задължения към БЕХ, включително и лихвите с нов заем от държавния холдинг за 485 млн. лева. Той ще бъде със срок на погасяване до края на 2023 г. и гратисен период през 2019 г., като по него няма да бъдат предоставени обезпечения.

ТЕЦ “Марица-изток 2” обаче няма възможност да плаща и лихвите по старите заеми за периода от 31 март до края на 2018 г., които са изчислени на почти 23.5 млн. лева. По тази причина е договорено разсрочването им до 31 декември 2022 г. Без реформи в енергетиката и повишаване на цената на тока и тези ангажименти на въглищната централа няма как да бъдат изпълнени.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Страшен скандал гърми в родната армия, хора изхвърчат като ракети

Направени са рокади във възлови дирекции на Министерството на...

Циклонът атакува! Ураган на прохода Петрохан

Студеният циклон връхлетя и България. Кадри на Meteo Balkans показват обилен...

Колапс в парламента

След един час дебати народните представители не успяха да си изберат...

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...