В събота сутринта тайванците се отправиха към избирателните секции, за да изберат нов президент и парламент в ключови избори, които могат да повлияят на подхода на Китай към демократичния му съсед.
За това отбелязва “Файненшъл таймс”.
Осмият национален вот, откакто през 1996 г. в страната с 23,5 млн. души население за първи път се проведоха свободни и преки президентски избори, беше помрачен от заплахи от страна на Пекин.
Китай претендира, че Тайван е част от неговата територия и не се отказва да използва сила, за да го постави под свой контрол, ако страната отхвърли обединението за неопределено време. В навечерието на изборите Народноосвободителната армия предупреди, че “остава в състояние на повишена готовност по всяко време за разбиване на сепаратистките заговори за “независимост на Тайван” под всякаква форма”.
Лай Чинг-те, кандидатът на Демократичната прогресивна партия, когото Пекин осъди като опасен сепаратист, беше лидер в близка тристранна надпревара до влизането в сила на забраната за социологически проучвания преди 10 дни. В тайванската избирателна система “първият по гласове” от кандидатите може да спечели с обикновено мнозинство.
Лай се състезава с Хоу Ю-и от партията Куоминдан, която разглежда Тайван като част от по-широката китайска нация, но не е съгласна с Пекин относно това коя държава я представлява, и с Ко Уен-дзъ, основател на Тайванската народна партия, която е насочена към колебаещите се избиратели.
Въпреки че много избиратели изразиха умората си от идеологическата реторика и заявиха, че искат ново правителство, което да съживи икономиката, кандидатите представиха изборите като въпрос на национално оцеляване в последните си изказвания.